zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unie má návod, jak se bránit před povodněmi

14.07.2004
Voda
Unie má návod, jak se bránit před povodněmi
Zhruba sedm set utonulých, půl miliónu lidí bez domova a škody nejméně za dvacet pět miliard eur. To vše od roku 1998, kdy Evropa zažila více než sto velkých povodní.
Evropská komise včera poprvé v historii navrhla společný postup, jak se proti záplavám bránit, snížit počty mrtvých a omezit materiální škody. \"Pouze společným úsilím lze zlepšit ochranu proti povodním v celé Evropě,\" řekla evropská komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová.
Komise například navrhuje, aby povodí řek a přilehlé oblasti měly plány protipovodňových opatření, anebo aby úřady vypracovaly mapy zátopových území včetně rizikových oblastí. V Česku už takové dokumenty vznikají. Například všechny kraje budou mít podle Josefa Reidingera z Ministerstva životního prostředí své povodňové plány hotovy do konce září.
Odborníci však upozorňují, že druhou věcí je, jak se pak tyto dokumenty uplatňují v praxi. Na troskách domů, které před dvěma lety smetla velká voda, totiž mnohdy znovu vyrostly nové budovy. Jako třeba ve středočeských Zálezlicích, kde spadlo více než sto domů.
Evropská komise varuje, že v následujících desetiletích se riziko záplav patrně ještě zvýší.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí