zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Autem do lesa ne!!!

20.07.2004
Les
Autem do lesa ne!!!

Počasí letošního léta svádí spíše k houbaření než ke koupání, a tak se častěji vydáváme do lesa než k vodě. To má ovšem jeden háček. Taková houbová omáčka nám ovšem může snadno zhořknout, asi jako kdybychom přehlédli při jejím vaření hořčák. Stačí totiž když zajedeme svým autem jenom na kraj lesa a už nám hrozí pokuta a to nemalá. Jak to?

Ačkoli lesní cesta není označena dopravní značkou \"Zákaz vjezdu\" nesmíme na ni ze zákona vjet.

\"I když není lesní cesta označena zákazovou značkou nesmíme na ni vjet. Nejedná se o ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikací, ale stanovuje to lesní zákon. Podle něj je zakázáno vjíždět na jakoukoli lesní cestu. Takže i v případě že lesní cesta není nijak označena nevjíždíme na ni, protože můžeme mít problémy s lesní stráží,\" potvrzuje JUDr. Zdeněk Svátek.

Porušíme-li tento zákaz může nám lesní stráž v takovém případě udělit pokutu do 1 000 korun.

\"Musí se prokázat průkazem lesní stráže a že je pracovníkem příslušné lesní správy a ten má oprávnění, na základě lesního zákona, postihnout toho kdo porušil zákaz vjezdu. Nemusí to tedy být pouze státní nebo obecní policista.\"

To platí i v případě, že auto pouze zaparkujeme na kraji lesní cesty a dál jdeme pěšky. Jiná situace je když chceme zajet například k rybníku v polích. Není-li cesta označena zákazem vjezdu nebo upozorněním že se jedná o soukromý pozemek těžko poznáme zda na ni můžeme vjet.

\"To je složitější neboť nemám možnost rozeznat zda se jedná o účelovou komunikaci veřejně přístupnou nebo ne. Kdybych byl zodpovědný pak bych se přeptal například na obecním úřadě v nejbližší vesnici. Jestliže pak na takovouto cestu zajedu a posléze se objeví majitel, pak se pravděpodobně dostaneme do diskuse a v takovém případě doporučuji se domluvit nebo uposlechnout požadavku majitele a jeho soukromý pozemek opustit.\"

Autor: Petr Jansa
http://motozurnal.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí