zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šumavský hřbitov odpadků poukazuje na znečištění přírody

21.07.2004
Odpady
Šumavský hřbitov odpadků poukazuje na znečištění přírody
Hřbitov odpadků ve venkovním areálu Informačního střediska správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava ve Stožci na Prachaticku, si mohou prohlédnout návštěvníci Šumavy. Podle zaměstnankyně střediska Pavlíny Krupkové hřbitov upozorňuje na to, jak dlouho se věci rozkládají, pokud jsou odhozeny v přírodě.

Hřbitov tvoří malé náhrobní kameny, pod kterými leží kelímky s různými zbytky. Na kameni je napsáno, jak dlouho se daná věc pod zemí rozkládá. Například ohryzek půl roku, plechovka od piva 15 let, nedopalek cigarety deset až 20 let a igelitový pytlík 20 až 30 let. Hřbitov vznikl na začátku letošního roku.

Informační středisko, které ročně navštíví zhruba 10.000 lidí, se podle Krupkové zaměřuje na lesy v národním parku a vývoj Stožecka. Na informačních panelech je například vysvětlen princip takzvaného přírodního lesa, který je typický pro národní parky. Kromě klasického servisu pro turisty, jako jsou informace o dopravním spojení, ubytování a turistických trasách, pořádá středisko také vycházky s odborným doprovodem nebo výukové programy s různou tématikou. \"Snažíme se přiblížit dětem i dospělým přírodu z jiného úhlu pohledu, než jak jsou běžně zvyklí, a zapojit do vnímání různé smysly,\" řekla vedoucí Střediska ekologické výchovy Klára Švejdová. Středisko nabízí například programy les, voda, louka, půda a odpady a plánuje nový výukový program s názvem Dům hrůzy, který by návštěvníky seznámil s ekologickou problematikou a globálními problémy Země.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí