zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžaři dostali povolení zkoumat na Jesenicku ložiska zlata

26.07.2004
Geologie
Těžaři dostali povolení zkoumat na Jesenicku ložiska zlata
ZLATÉ HORY - Ministerstvo životního prostředí povolilo společnosti Altenberg přípravu průzkumu zlatonosných ložisek u Zlatých Hor na Jesenicku. Těžební firma je tak o krok blíž k realizaci svých plánů obnovit na chudém Jesenicku po zhruba jedenáctileté přestávce těžbu žlutého kovu.
\"Rozhodli jsme o stanovení průzkumného území, což v praxi znamená, že firma Altenberg může na Jesenicku začít shromažďovat podklady a poté musí předložit projekt vlastního průzkumu, který se bude opět posuzovat. Teprve pak může začít průzkum. Rozhodnutí ještě není pravomocné,\" řekla včera mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
Dodala, že povolení průzkumu ještě neznamená povolení těžby, kterému musí předcházet například vyhlášení chráněného ložiskového území či posuzování vlivu těžby na životní prostředí.
Společnost Altenberg plánuje otevřít dobývací prostor v útrobách Příčné hory, kde chce těžit polymetalické rudy s převahou zlata a zinku. Aby geologové zjistili výtěžnost ložisek zlata, musejí provést průzkumné vrty do hloubky 350 metrů.
Radek Krůžela ze společnosti Altenberg včera zdůraznil, že dobývání zlata by mělo jen minimální dopad na životní prostředí. Drahý kov se podle něj bude těžit v podzemí, kde se také bude ukládat hlušina. Odpadní vody by měly jít přes čistírnu. \"V našich hrubých odhadech počítáme se zaměstnáním zhruba stovky lidí. Dobývání zlata by mělo trvat pět až sedm let, během kterých odhadujeme vytěžení jedné až dvou tun zlata a zinku,\" uvedl Krůžela.
Myšlenka na obnovu dolování zlata, které na Jesenicku skončilo v roce 1993, má velký ohlas u radních z vesnic v okolí, naopak proti jsou ekologické organizace.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí