zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stručný zápis ze setkání na Generálním direktoriátu pro podnikání

30.07.2004
Obecné
Stručný zápis ze setkání na Generálním direktoriátu pro podnikání

Jean-Marc Jossart

Setkání zorganizované DG pro podnikání se věnovalo výzkumu, vývoji a inovacím v evropském lesním průmyslu. Setkání se zúčastnilo kolem 15 organizací, mezi nimiž byly např.:

V letech 1998-2002 bylo z Pátého rámcového programu financováno celkem 63 projektů zabývajících se lesy úhrnou částkou 131 milionů Euro.

V Šestém rámcovém programu pro roky 2002-2006 jsou lesnická témata zahrnuta zejména v prioritě 6 o udržitelném rozvoji - udržitelné hospodaření s krajinou a bioenergie. Avšak zatím byly podány slabé projekty na bioenergetiku. To znamená méně peněz pro tento sektor, jelikož jednotlivé sektory nemají vyhrazené rozpočty, ale vždy rozhoduje kvalita projektů.
V prioritě 8, mohou být podány projekty pro podporu rozhodování a to zejména v zemědělské a lesnické politice a řízení.
Jeden projekt byl přijat: \"Nové režimy dohledu pro udržitelné lesnictví v Evropě\" (n° 6447GoFOR), náklady 2,4 mil. Euro, koordinátorem je Rakousko a dále se na projektu podílí Dánsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Nizozemí, Norkso, Rumunsko a Estonsko.

Rozpočet Evropské unie pro Sedmý rámcový program pro roky 2007-2013 by měl být podle Lisabonské strategie zdvojnásoben z 1,8% HDP na 3%HDP. Směrování programu je v současné době diskutováno. Diskuse se týká témat: spolupráce mezi vědou, univerzitami a průmyslem, \"společné evropské technologické iniciativy\" (JEIT) velkého rozsahu, rozvoj vynikajících myšlenek z jednotlivých týmů, koordinace národních výzkumných programů, atd.

Komise spouští \"technologické platformy\" (navržené jako JEIT). Jde o skupiny investorů (průmysl, veřejná správa, spotřebitelé, výzkum, obce, apod.) pro určitou technologii, které se sjednotí kolem společné vize a dosáhnou tak takové výzkumné a inovační energie, že mohou definovat strategický program výzkumu. Vzniká kolem dvaceti technologických platforem pro vodíkové/palivové články, genomiku rostlin (může zahrnovat i bioenergii), letectví, ocel, atd
Konzorciup CEPI, CEPF a CEIBois vytváří takovouto technologickou platformu pro obnovitelné zdroje z lesa (multifunkční využití lesů, dřevní materiály, bioenergie, udržitelná společnost, regenerace materiálů, atd.). Nyní připravují oslovení dalších organizací, z nichž pravděpodobně AEBIOM by měl na starost bioenergii, a následně zorganizují setkání (pravděpodobně 6. října) na němž bude tato iniciativa oficiálně zahájena.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí