zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ropná skvrna zalila řeku Moravu

09.08.2004
Havárie
Ropná skvrna zalila řeku Moravu
Otrokovice, Spytihněv Silně páchnoucí tmavá látka včera ráno vytekla do řeky Moravy nedaleko Otrokovic. Zřejmě ropná látka vytvořila na hladině až dvoukilometrovou skvrnu, která pomalu postupovala směrem ke Spytihněvi. Tam jí do cesty postavili profesionální hasiči speciální nornou stěnu. Podle informací hasičů zatím nedošlo k žádnému úhynu vodních živočichů.
\" Před jezem ve Spytihněvi jsme rozvinuli nornou stěnu v délce 120 metrů. Je zde totiž možné odvádět zachycenou látku mimo hlavní koryto řeky, a tak ji lépe odebírat,\" uvedl tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. Právě před spytihněvským jezem vede z Moravy menší odtokový kanál.
Původ látky zatím zjišťuje specializovaná laboratoř. \" Na místě byly odebrány vzorky,\" dodal Mitáček.
Podle informací, které se našemu deníku podařilo získat, nebezpečná látka mohla uniknout z areálu jedné z průmyslových firem v Otrokovicích. Touto skutečností se také od včerejška intenzivně zabývají pracovníci odboru životního prostředí zdejšího městského úřadu. \" Bližší podrobnosti budeme znát až po důkladném šetření,\" uvedla tisková mluvčí otrokovické radnice Jana Bubeníková.
Na likvidaci ekologické havárie budou podle Mitáčka pracovat hasiči minimálně dva dny, a to kvůli pomalému toku řeky Moravy. Po zjištění viníka bude zřejmě celý případ řešit policie. Ta v současné době pouze čeká na vyjádření pracovníků životního prostředí. \" Případem se v současné době policie nezabývá,\" uzavřel Pavel Stránský z tiskového oddělení zlínské policie.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí