zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Lysá nad Labem s trestním oznámením neuspělo

12.08.2004
Chemické látky
Město Lysá nad Labem s trestním oznámením neuspělo

LYSÁ NAD LABEM –  Policie ČR v Lysé nad Labem odložila trestní oznámení Města Lysá nad Labem na neznámého pachatele pro šíření údajně nepravdivých informací o zamoření města Lysá nad Labem toxickými látkami jako neopodstatněné. “Samotný fakt, že Arnika svá tvrzení opírá o jiná data, nežli zjistilo město Lysá nad Labem nezakládá podezření z šíření poplašné zprávy, jak je uvedeno ve smyslu § 199 trestního zákona. Svá tvrzení opírají o relevantní výsledky měření z jiných vzorků nežli město,” zní ve zdůvodnění rozhodnutí Policie ČR o trestním oznámení města. 

Město mělo možnost se proti usnesení Policie ČR odvolat do tří dnů. Podle informací poskytnutých právníkem Lysé nad Labem JUDr. Jiřím Havelkou, tak neučinilo.

Trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy používají průmyslové firmy, aby zastrašily své kritiky. V roce 2000 to udělal za Spolanu Neratovice její tehdejší tiskový mluvčí s odůvodněním, že se tento podnik cítí poškozen vystoupením J. Petrlíka na veřejném slyšení pořádaném Evropskou komisí v Bruselu, kde uvedl četné havárie v něm a negativní dopady výroby a likvidace PVC na životní prostředí. I tehdy Policie ČR trestní oznámení odložila jako neopodstatněné.(1)

Ze strany firem jde většinou jde jen o plané hrozby. Ne však v případě Lysé nad Labem, kde se trestní oznámení rozhodlo podat městské zastupitelstvo na zasedání 12. května 2004 z podnětu zastupitele a bývalého starosty Tomáše Sedláčka (KDU-ČSL). S jeho návrhem souhlasilo devět z 15 členů zastupitelstva (2). Bylo to v tentýž den, kdy sdružení Arnika zveřejnilo poslední výsledky měření toxických látek ve vejcích z Lysé nad Labem. Hladiny dioxinů, PCB a hexachlorbenzenu převyšovaly povolené hygienické normy (3).

Město se podáním trestního oznámení nepřímo zastalo spalovny nebezpečných odpadů. Místostarostka Lysé nad Labem Marcela Chloupková (ČSSD) se mimo jiné v souvislosti s podáním trestního oznámení o spalovně vyjádřila následovně: “Ta, pokud bude splňovat normy a bude ji sledovat i inspekce, nemyslím, že by městu měla vadit.\"(4).

 “Iniciátorem trestního oznámení byl bývalý starosta města, který prosadil výstavbu současné spalovny a zpočátku byl také v představenstvu firmy, která měla spalovnu stavět. Jeden ze zastupitelů (MUDr. Z. Hospodka) návrh na trestní oznámení komentoval tak, že pověst města nepoškozují ekologičtí aktivisté, ale existence spalovny,” upřesnil okolnosti podání trestního oznámení vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

Poznámky:

(1) Tisková zpráva Dětí Země z 5. 3. 2001: Policie rozhodla: Kritika PVC není trestným činem (http://pvc.arnika.org/tz.shtml?x=60727).

(2) Informace Mgr. Hynka Fajmona na Diskusním fóru města Lysá nad Labem na internetu, kde proběhla i diskuse o podaném trestním oznámení (http://lysanadlabem.info/viewtopic.php?t=43&sid=7ae9588abb922432621d27b9df4d5cfa)

(3) Tisková zpráva sdružení Arnika z 12. května 2004: Toxické látky ve vejcích z Lysé nad Labem vysoko přesahují stanovené limity (http://bezjedu.arnika.org/tz.shtml?x=180428)

(4) Článek Zdeny Léblové otištěný v Nymburském deníku 27. května 2004 pod názvem: Radnice v Lysé hodlá podat trestní oznámení (http://www.nymburskydenik.cz/nymburk/zpravodajstvi_ny/ND20040527000008.html).

Rozsáhlejší citace odůvodnění trestního oznámení ze zmíněného článku zní: \"Kvůli šíření poplašné zprávy z hlediska životního prostředí ve městě a kvůli poškozování dobrého jména města,\"upřesnil tajemník Miloš Dvořák a místostarostka Marcela Chloupková k tomu doplnila.\"Navrh to jeden ze zastupitelů a my souhlasíme, že bychom měli reagovat. Obrací se na nás lidé s obavami, zda mají rušit chovy, poškozuje to jméno města a může odradit i potenciální obyvatele či investory,\" uvedla. Dodala, že nikdo nechce žít ve špatném prostředí, ale pokud i odborníci tvrdí, že nejde o alarmující čísla, je zbytečné dělat paniku. \"Zprávy ekologů jsou účelové. Namířené proti spalovně nebezpečných odpadů. Ta, pokud bude splňovat normy a bude ji sledovat i inspekce, nemyslím, že by městu měla vadit,\" podotkla místostarostka.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí