zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Záchranné práce za miliony byly zbytečné

12.08.2004
Geologie
Záchranné práce za miliony byly zbytečné
Děčínský Sněžník - Bývalý fluoritový důl pod Děčínským Sněžníkem drancují vandalové. Záchranné práce včetně zabezpečení vstupu do šachty už stály více než čtyři miliony korun. Přesto se do podzemí doslova probourávají další a další ničitelé.

\"Důlní dílo se po ukončení těžby stalo díky své geologické a technické unikátnosti přírodní památkou svěřenou do péče děčínské správy Labských pískovců. Dříve nás trápili hlavně zloději železa. V poslední době tam lezou vandalové nejhrubšího ražení,\"
rozčiloval se bývalý vedoucí dolu Alois Rittig, který má na starosti právě záchranné práce na štole číslo čtyři.
Nedávno vandalové poničili plechové výztuže a firmě, která tam pokračovala v zabezpečovacích pracích, ukradli elektrické nářadí. Škoda dosáhla minimálně dvou set tisíc. Případem se začali zabývat děčínští policisté, ale zatím bez valného výsledku. Pachatele vloupání se dopadnout nepodařilo.
Kromě ničení vybavenosti bývalé šachty se vstupní železobetonový krunýř, překrytý vrstvou zeminy a tvořící jakýsi bunkr, stává často překážkovou dráhou pro motorkáře.
\"Vůbec nerespektují, že jde o součást chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a že tam nemají co dělat,\" dodal Rittig.
Do míst v rámci svých kontrol zajíždí i strážníci městské policie z Jílového.
\"Mají to určeno ve vymezených povinnostech během služby. Je ale opravdu obtížné někoho chytit. Na terénních motocyklech vandalové ujedou,\"
poznamenal jílovský místostarosta Václav Zibner.
Jsou i lidé, které ke vstupu do podzemí láká vidina dobrodružství nebo se tam dobývají takzvaní kamínkáři.
\"Představa, že tam naleznou nějaké mineralogické unikáty je ovšem holý nesmysl. Spíš tam riskují životy,\" dodal Alois Rittig.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí