zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O povolenkách na emise až v září

13.08.2004
Ovzduší
O povolenkách na emise až v září
PRAHA - Ministerstvo životního prostředí hodlá rozhodnout do konce srpna o připomínkách průmyslových svazů k plánu rozdělení povolenek na vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Povolenky dostanou všechny velké podniky v EU, aby s nimi od 1. ledna mohly obchodovat, a podílet se tak na snižování emisí. Návrh měla dostat Evropská komise už na jaře. Česko je jednou z posledních zemí pětadvacítky, které národní plán Bruselu nepředložily.
\"Začátkem září bychom plán chtěli předložit vládě,\" řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Zpoždění částečně zavinila vládní krize, větší podíl na nedodržení termínu má velký počet výhrad podniků. Množství povolenek žádá navýšit Svaz průmyslu a dopravy. Největší výhrady mají energetici. Připomínky stále vznášejí i huťaři a cementáři. Ministerstvo původně navrhovalo rozdělit mezi konkrétní znečišťovatele povolenky na 91,6 miliónu tun oxidu uhličitého. Svaz, stejně jako ministerstvo průmyslu a obchodu, ale prosazuje rozdělení 110 miliónů tun.
S návrhem ministerstva nejsou spokojeny ani ekologické organizace. Požadují naopak nižší počet povolenek, než ministerstvo navrhuje.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí