zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nevlídné Máchovo jezero

16.08.2004
Voda
Nevlídné Máchovo jezero
Koupání zakázáno. V jezeře jsou sinice. Znečištění mikroorganismy je tak vysoké, že hygienici už 15. června vyhlásili zákaz koupání. Městské zastupitelstvo v Doksech považuje za zdroj znečištění Dokeský potok. Chce vystopovat, jak se do něj škodliviny dostávají. Oním potokem je páchnoucí hnědá břečka, protékající městem rovnou do jezera.

Slunce pálí, ale pláže Máchova jezera jsou vylidněné a pár osamělých rekreantů u břehu nerozhodně smáčí chodidla ve vodě. Provozovatelé vodních atrakcí nebezpečí bagatelizují stejně, jak tomu bylo ve Spielbergově filmu o žralokovi. Varovné cedule z pláží postupně zmizely, i když se kvalita vody nezlepšila. \"Zákaz koupání trvá, plavci riskují ošklivou vyrážku,\" řekli Ekonomu pracovníci Hygienické stanice v České Lípě. Tato sezona bude pro podnikatele v cestovním ruchu hubená, minulý víkend přijela k jezeru jen asi pětina z obvyklého počtu turistů, usuzuje starosta města Doksy Zdeněk Krenický z údajů od správců parkovišť.

Na hlavní pláži Staré Splavy upozorňuje na zákaz koupání jen nenápadná cedulka na boku pokladny, a to pouze v češtině. Nic netušící turisté z Holandska a Německa si v klidu kupují vstupenky. Nikdo z personálu se neobtěžuje jim cokoli říci. Hygienici z České Lípy se rozhodli zahájit s nájemci pláže ve Starých Splavech právní spor kvůli neposkytování informací.

Ti se však hájí tím, že jezero jim nepatří, mají prý na starosti pouze pláže, a ty jsou čisté.

AUTOR: Alice Olbrichová
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí