zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Louka po technu zůstane zničená

16.08.2004
Obecné
Louka po technu zůstane zničená
BONĚNOV - Soudní znalec, který vypracovává posudek na stav louky po nelegální technoparty CzechTek, nevěří, že pouhý úklid odpadků vyřeší veškeré problémy způsobené tisíci lidmi a auty.
Kromě odpadků totiž louka u Boněnova na Tachovsku trpí i znečištěním ropnými produkty z agregátů a automobilů, na mnoha místech navíc davy lidí a aut poškodily vegetaci, řekl včera znalec, který si nepřeje být jmenován.
\"Vypadá to dost špatně, je postiženo zhruba 100 hektarů plochy a bylo tam asi 50 tun odpadu,\" odhadl znalec. Zásah do krajiny se stupňuje od menšího dotčení až po úplné zničení. Některá místa po technoparty jsou podle znalce totálně poškozená a budou zřejmě vyžadovat nový porost. Na louce, která je hodnotná svou bohatou skladbou rostlinných druhů, mnohdy zůstala po účastnících vydřená místa a nově vyježděné cesty.
Vzhledem k tomu, že až dosud bylo suché období, jen některé druhy rostlin mají šanci se vzpamatovat, domnívá se znalec. Na nejvíce poškozených místech by se podle něj měly vzpamatovat zejména hluboko kořenící rostliny, například pampelišky. Naopak traviny, jejichž nadzemní odnožovací kolénka jsou zničená, mají šanci na obnovu daleko menší. Hrozbou zůstává i možné poškození z nebezpečných odpadů.
Největší obavy z ekologického poškození má i nájemce pozemků zemědělec Libor Lúdik. Ve čtvrtek začal sám s úklidem odpadků, které tu po technoparty zůstaly. Odvezl 60 krychlových metrů odpadů, s dalším úklidem chce pokračovat po víkendu.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí