zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šimonovský trvá na stavbě dvou jezů na dolním Labi, Ambrozek je proti

20.08.2004
Voda
Šimonovský trvá na stavbě dvou jezů na dolním Labi, Ambrozek je proti
Ministru dopravy Milanu Šimonovskému (KDU-ČSL) se podařilo do návrhu programového prohlášení prosadit větu, která podle něj umožní postavit na Labi u Děčína dva nové jezy.
\"Vláda urychlí přípravu akce Zlepšení plavebních podmínek na dolním Labi,\" zní věta v návrhu vládního kabinetu. Zda tento slib dokáže ministr prosadit, je ovšem nejisté. Se stavbou zdymadel totiž zásadně nesouhlasí Šimonovského stranický kolega, ministr životního prostředí, Libor Ambrozek.
Právě kvůli jeho připomínkám byla původní verze zmírněna. V prvních návrzích vládního programu se totiž konkrétně hovořilo o jezech Prostřední Žleb a Malé Březno. Z poslední verze vládního programu však zmínky o vodních dílech vypadly.
\"Více to naznačuje, že jsou možné i jiné varianty než jezy,\" řekl Ambrozkův tajemník Daniel Vondrouš. Ministr Šimonovský ale i přes neutrální formulaci ve vládním prohlášení zatím dává přednost dvěma vodním dílům. Včera připomněl, že čtyřicetikilometrový úsek před hranicemi s Německem je jedinou neregulovanou částí Labe. Zlepšení plavebních podmínek by podle Šimonovského pomohlo nejen lodní dopravě, ale i vodní turistice, čímž by se oživil celý region.
Stavba jezů by si podle Ministerstva dopravy vyžádala zhruba šest miliard korun. Nejvyšší kontrolní úřad však před časem uvedl, že by vodní díla byla ještě o několik miliard dražší.
Ministerstvo životního prostředí nechce stavbu povolit, protože by podle něj ohrozila dvacet devět kriticky a silně ohrožených druhů včetně vzácných lososů, které se do Labe vracejí po mnoha letech.
O labské jezy se vedou spory deset let a žádný z ministrů životního prostředí nebyl k plánům na jejich výstavbu příznivě nakloněn, i když zdymadla několikrát podpořila vláda. Šimonovského předchůdce Jaromír Schling (ČSSD) ve vyhroceném sporu dokonce navrhoval, aby Ministerstvo životního prostředí bylo zrušeno.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí