zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci navrací původní ovocné stromy krajině

23.08.2004
Příroda
Ochránci navrací původní ovocné stromy krajině
Děčínsko - Zachránit původní odrůdy ovocných dřevin si dali za cíl pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
\"Zajímají nás ovocné dřeviny, které se zde pěstovaly v první polovině minulého století. Byly to stromy, které do zdejší krajiny patří,\" řekl Petr Bauer ze správy CHKO.
Z objevených stromů odebírají pracovníci CHKO rouby a vysazují je na Kamenické Stráni, kde mají svůj genofond. Ten dnes obsahuje zhruba padesát ovocných odrůd.
\"Protože jde většinou o vysokokmeny, najdou těžko uplatnění v ovocných zahradách u chalup. Proto se snažíme zakládat nebo obnovovat ovocné aleje. Jedna z nich je při silnici z Bynovce na Růžovou, druhou jsme založili na polní cestě před Markvarticemi,\" upřesnil Petr Bauer.
Při záchraně původních ovocných odrůd nemají pracovníci CHKO na zřeteli jen historická a estetická hlediska.
\"Dnešní odrůdy jsou vyšlechtěny převážně k přímému konzumu. Dříve však existovaly odrůdy se speciálními vlastnostmi - vhodné k moštování, na sušení, ke skladování. Původní odrůdy jsou také daleko odolnější k nákazám a k horším klimatickým podmínkám. Šlechtitelům tak zůstane zachován cenný genetický materiál,\" vysvětlil Vladislav Kopecký, který je odborným garantem projektu.
K záchraně původních dřevin je nejvyšší čas.
\"Stromy, o které se zajímáme, se mohou dožít stáří okolo sta až stopadesáti let. Většina dochovaných stromů se již této hranici blíží,\" dodal Vladislav Kopecký.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí