zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Urputný boj o povolenky

23.08.2004
Ovzduší
Urputný boj o povolenky
Slovenská firma Evolution Menert se sídlem v Šale byla pověřena Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO) zpracováním návrhu alokačního plánu. Ten stanoví několika stovkám českých podniků, produkujících emise CO2, kolik povolenek na vypouštění emisí pro příští tři roky dostanou. Když jich budou mít málo, budou je muset dokupovat, při nadbytku je budou moci naopak prodávat.

O tzv. Národní alokační plán se vede řadu měsíců nesmlouvavý boj. Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které první verzi plánu zveřejnilo v červnu a začátkem září chce předložit vládě dopracovanou podobu, je ve dvojím ohni. Energetické firmy ho tvrdě kritizují, že jim chce dát povolenky jen na 93,6 milionu tun oxidu uhličitého, zatímco průmysl chce 110 milionů. Ekologické organizace naopak pokládají i 90 milionů za chybu.

MPO nyní hodlá převzít iniciativu a předložit vládě vlastní návrh - samozřejmě takový, který bude podnikům více vyhovovat. Právě tento plán zadalo k urychlenému zpracování slovenské firmě, která se sice angažovala v této oblasti na Slovensku, ale problematické zůstává to, že je zároveň obchodníkem s emisemi. Získané informace, které jí mají podle dopisu náměstka ministra průmyslu Martina Peciny podniky zaslat, jí tak mohou poskytnout konkurenční výhodu.

Např. cementářské podniky pokládají tyto údaje za citlivé a nepovažují za vhodné předávat soukromé firmě data, která byla navíc již v únoru poskytnuta MPO a MŽP. Energetické firmy však většinou Pecinův postup schvalují: všechno, co nám pomůže získat větší množství povolenek, podporujeme, sdělil nám nejmenovaný zdroj.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí