zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řecko vede

24.08.2004
Odpady
Řecko vede
Ekologická likvidace starých elektrospotřebičů vázne. Pouze Řecko zatím stihlo do svého práva zahrnout včas dvě nové směrnice o nakládání s vyřazenou elektronikou a elektrospotřebiči. Lhůta pro jejich přijetí uplynula 13. srpna.

\"Kupujeme a vyhazujeme stále více elektrospotřebičů, které jsou často vyrobeny z nebezpečných látek. Směrnice skoncují s touto situací, pokud je převezmeme do národního práva,\" vyjádřila zklamání nad 24 opozdilci komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová a vybídla je, aby urychleně zjednali nápravu. V Česku by měla být unijní pravidla zasazena do zákonů na podzim.

Unijní směrnice zpřísňují požadavky na likvidaci a recyklaci vysloužilé elektroniky a od července 2006 téměř zcela zakazují používat olovo, rtuť a kadmium v nových spotřebičích. Od srpna 2005 mají \"staré\" členské státy (nové od srpna 2007) ve sběrnách sesbírat nejméně čtyři kilogramy separovaného \"elektronického\" odpadu na hlavu. Náklady na sběr, zpracování, využití a odstranění elektroodpadu z domácností budou hradit výrobci a dovozci elektrospotřebičů.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí