zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K Evropskému dni bez aut se přihlásilo už 18 měst

24.08.2004
Obecné
K Evropskému dni bez aut se přihlásilo už 18 měst

Přesně za měsíc, ve středu 22. září, se v několika stech městech v členských státech Evropské unie rozběhne řada akcí, které mají jedno společné – mají připomenout, že tento den je už popáté Evropským dnem bez aut. K akci se mohou přihlásit města, pokud podepíší příslušnou Chartu, která je na webové stránce www.env.cz Nyní jich je už osmnáct. V České republice poprvé souběžně proběhne i dvanáctý ročník českého Dne bez aut, který vyhlásily Děti Země. Akce je určena těm městům, která Chartu nemohou podepsat, dále různým občanským sdružením a institucím. Informace i s výzvou „Nechte auto doma!“ jsou na stránce www.detizeme.cz

Evropský den bez aut aneb „Ve městě bez auta“

Vznik Evropského dne bez aut (EDBA) iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Tento den se v zúčastněných městech pro automobilovou dopravu uzavře na několik hodin část města, v níž pak probíhají rozmanité aktivity. Cílem je více informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a zlepšit vztah obyvatel ke svému městu, zejména v oblasti dopravy.

EDBA se mohou zúčastnit jen ta města, která svým podpisem pod Chartu splní základní podmínky. Letošní ročník přišel s novinkou – města musí vedle uzávěry města přijmout také jedno či více trvalých opatření k podpoře udržitelné dopravy či ke zklidnění dopravy ve městě.

V roce 2004 se zatím k Evropskému dni bez aut přihlásilo 18 měst: Boskovice, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Karviná, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Moravský Krumlov, Ostrava, Olomouc, Písek, Prostějov, Telč, Třebíč a Velké Meziříčí.

Evropský týden mobility

Od roku 2002 se v termínu od 16. září do 22. září kromě EDBA koná také Evropský týden mobility (ETM). Mottem celé akce je letos „Bezpečné ulice pro děti“. V roce 2004 se do Evropského týdne mobility zapojí všechna zmíněná města kromě Karviné, Prostějova a Velkého Meziříčí, jež se zúčastní pouze EDBA.

Den bez aut

K akci se může přihlásit kdokoliv, a to volněji dle svého uvážení a možností. Plánované veřejné aktivity jako jsou třeba dopravní besedy, výtvarné soutěže pro děti, jízdy na kole, výstavy, apod. nejsou totiž vázány na podepisování Charty.

Partnery českého Dne bez aut jsou Správa železniční dopravní cesty, s. p. a České dráhy, a. s., které na sobotu 25. září připravují Den železnice. Finančními dárci jsou Ministerstvo životního prostředí, Odborové sdružení železničářů a společnost AŽD Praha, s. r. o.

Další informace:

http://www.env.cz/edba

http://www.detizeme.cz/denbezaut

http://www.22september.org
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí