zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpady

27.08.2004
Odpady
Odpady

Trutnov - Každý z nás ročně vyprodukuje průměrně 150 - 200 kilogramů odpadů. Z toho je asi 30 kilogramů papíru, 25 kilogramů plastů a 15 kilogramů skla. Tyto materiály lze z velké části znovu použít.

K získání využitelných materiálů je potřeba třídit domácí odpad. Podmínky pro třídění vytváří především obec. Město Trutnov spolupracuje s firmou Transport Trutnov s.r.o., která zabezpečuje svoz komunálního odpadu, separaci pomocí označených nádob a odvoz vytříděných komodit k dalšímu zpracování.
Kontejnery v ulicích města
V ulicích se tak můžeme setkat s modrými, zelenými a žlutými kontejnery, do kterých se ukládají papír, sklo a plast. Po Trutnově je rozmístěno celkem sto sedmdesát takových kontejnerů. Z toho sedmdesát žlutých na plasty, šedesát modrých na papír a čtyřicet zelených na sklo.
V Trutnově jsou barevné kontejnery vyváženy jedenkrát až dvakrát týdně dle momentální potřeby. Vytříděný odpad je firmou Transport Trutnov s.r.o. předáván k dalšímu zpracování (recyklaci). Vytříděný plast odebírá společnost REPLAST design, s.r.o. z Bechyně. Papír putuje do Vlčic, kde je před dalším zpracováním lisován do velkých balíků, a konečně sklo odebírá společnost L. Martince z Náchoda.
Odměna za třídění

Město je zapojeno do systému EKOKOM, který zajišťuje zpětný odběr a recyklaci odpadů z obalů. Účast v systému zabezpečuje obci pravidelné platby odměn za vytříděný odpad. Systém EKOKOM funguje již od roku 1999. Na základě zákona o obalech vybírá od výrobců, dovozců, nebo plničů obalů poplatky za uvedení obalu na trh. Z vybraných peněz pak EKOKOM, a.s. vyplácí obcím čtvrtletně odměnu, jejiž výše závisí na množství vytříděného odpadu. Čím více tedy občané odpadů vytřídí, tím více peněz město obdrží. Nezbytnou podmínkou pro vyplacení odměny je předání vytříděných odpadů k dalšímu využití recyklaci. Pokud se tato zásadní podmínka poruší, obec peníze nedostane. Odměna přitom dokáže výrazně snížit náklady obce na plnění její zákonné povinnosti třídění komunálního odpadu.
V roce 2003 občané Trutnova vytřídili celkem 330 tun odpadu - 128 tun papíru, 71 tun plastů a 131 tun skla.
Odpadu je stále více
Množství odpadu sice, dle údajů za posledních šest let, stále narůstá, ovšem vzhledem k ochraně životního prostředí by bylo potřeba většího zapojení občanů.
RADIM DVOŘÁČEK

Zdroj: Krkonošské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí