zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Posuzování vlivů plánovaného meziskladu vyhořelého paliva v Temelíně probíhá

01.09.2004
EIA
Posuzování vlivů plánovaného meziskladu vyhořelého paliva v Temelíně probíhá

Vyhořelé jaderné palivo z Jaderné elektrárny Temelín (ETE) se v současnosti dočasně skladuje v bazénu ETE. Jeho kapacita vydrží ještě do roku 2013. Do té doby bude ale nutné postavit pro vyhořelé palivo nový mezisklad. Veřejnost má ještě tři týdny možnost připomínkovat příslušnou dokumentaci EIA.

Mezisklad by měl mít kapacitu 1370 t vyhořelého paliva (pro 30 let provozu ETE) a měl by být provozován 60 let. Navrhované řešení meziskladu ETE je obdobné řešení jako mezisklad elektrárny Dukovany (EDU), který od roku 1995 funguje bez jakýchkoliv komplikací.

Záměr vybudovat mezisklad v areálu ETE oznámila společnost ČEZ MŽP v červenci loňského roku. Ministerstvo o tom na základě dvojstranných dohod a Espoo úmluvy [1] informovalo vzápětí své rakouské a německé partnery a zahájilo proces posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Protože Rakousko projevilo zájem se na posuzování zúčastnit, probíhá proces EIA mezistátně [2].

Dokumentaci EIA k plánované stavbě získalo MŽP od ČEZ 26. července 2004. Do dokumentace je možné nahlédnout v Informačním systému EIA na internetových stránkách Českého ekologického ústavu (http://www.ceu.cz/eia/is) a na stránkách MŽP (http://www.env.cz/EIA, kód záměru MZP041). Do 16. září 2004 má v souladu se zákonem každý právo posílat k dokumentaci své připomínky a vyjádření písemně MŽP (MŽP - odbor posuzování vlivů na životní prostředí a IPPC, Vršovická 65, 100 10 Praha 10).

Jedná se o první mezistátní posuzování stavebního záměru na území ČR podle zákona č. 100/2001 Sb., které bude provedeno v plné šíři.

Poznámky:

[1] Aktuální stav příprav bilaterálních smluv se sousedními státy k Espoo úmluvě o posuzování vlivů na životní prostředí přesahující hranice států:

ČR – Německo: Většina kroků mezistátního procesu EIA je již v připravované česko-německé smlouvě oběma stranami dohodnuta. Jednání by měla být ukončena ještě v roce 2004. Proto se uskuteční setkání příslušné česko-německé pracovní skupiny 29. – 30. září.

ČR – Polsko: Jednání s Polskem začalo již v roce 1999. V roce 2002, kdy byl návrh smlouvy ve velmi pokročilém stádiu, však došlo po rozsáhlých změnách na polském MŽP jednání začala prakticky od začátku. Ustanovení smlouvy jsou dnes opět z velké části dohodnuta. Příští pracovní setkání by se mělo uskutečnit ve Varšavě.

ČR – Rakousko: Bezodkladně po té, kdy vzešla v platnost novela zákona č. 100/2001 Sb., (ve znění zákona č. 93/2004 Sb.), byl návrh česko-rakouské smlouvy po zapracování připomínek MZV zaslán rakouské straně. Dokument i s novými rakouskými připomínkami bude podkladem pro expertní jednání, na které bude pozvána česká strana do Vídně.

ČR – Slovensko: Setkání se slovenskou stranou za účelem přípravy bilaterální smlouvy se uskutečnilo pouze jednou – v červenci 2002. Česká strana tehdy v krátké době zapracovala výsledky plodného jednání do návrhu smlouvy a zaslala je slovenské straně. Další setkání česko-slovenské pracovní skupiny pro přípravu bilaterální smlouvy se má uskutečnit na podzim tohoto roku.

[2] Podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a Espoo úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahující hranice států.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí