zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslední zvonění?

03.09.2004
Ovzduší
Poslední zvonění?
Na veřejném projednávání Národního alokačního plánu, který po zhruba roční práci vytvořilo MŽP, se ve velké aule VŠE v Praze sešla skoro stovka účastníků. Hlavní garant projektu, Tomáš Chmelík z MŽP, je seznámil s konečným číslem před projednáním ve vládě: podnikům budou zdarma rozdány povolenky na 99,45 milionu tun emisí kysličníku uhličitého (CO2) ročně. Tak vypadá po zapracování připomínek. Těch se sešly desítky a jejich seznam včetně vypořádání je na webu MŽP stejně jako alokační plán a důvodová zpráva.

O problematice jsme již v Ekonomu několikrát psali, takže jen stručně: kromě velké energetiky jsou podniky v podstatě s výsledkem srozuměny a nepokládají ho za likvidační, i když každý by chtěl samozřejmě dostat ještě o něco víc. MŽP nevyhovělo ani Ministerstvu průmyslu a obchodu (požaduje 110 mil. tun ročně), ani nevládním organizacím (chtějí tlačit na průmysl přidělením 85 mil. tun ročně). Podle MŽP jsou požadavky MPO v rozporu s cíli, stanovenými nedávno přijatou energetickou strategií - např. pokud jde o předpokládané snižování emisí a rozšiřování obnovitelných zdrojů energie.

Jak vyplynulo ze slov Tomáše Chmelíka, přesto šly úpravy plánu na ruku spíš podnikům než ekologům. Ekologické požadavky jsou oprávněné, situace v naší ekonomice však není taková, aby jim bylo možné vyhovět. I navržené množství povolenek bude podniky motivovat k tomu, aby emise snižovaly a povolenky mohly prodávat, konstatuje Chmelík. Většina oponentů si však svůj názor ponechala a bude za něj nadále bojovat.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí