zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové sice vyhráli spor, hladina však zatím zůstane

03.09.2004
Voda
Ekologové sice vyhráli spor, hladina však zatím zůstane
BRNO - Ministerstvo zemědělství musí znovu vydat nové rozhodnutí o prostřední nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku.
Rozhodl o tom v úterý Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně. Nařídil, aby se resort tímto problémem opět zabýval, ovšem tak, aby se vyvaroval mnoha chyb, které se staly v roce 2001 při projednávání odvolacího řízení kolem výšky hladiny.
Zadostiučinění se tímto rozsudkem dostalo Ekologickému právnímu servisu (EPS), který v žalobě proti ministerstvu zemědělství poukazoval mj. na šikanu ze strany úředníků, když nedali ekologům řádnou možnost vyjádřit se již v prvoinstančním řízení. Konkrétně se soud pozastavil například nad faktem, že 70 účastníků řízení mělo možnost pouhé čtyři hodiny v jednom dni nahlížet do spisu a hned na druhý den ministerstvo rozhodlo.
Spor o výši hladiny trvá již řadu let. Ekologové požadují snížení hladiny na 169,5 metru nad mořem, vodohospodáři prosazují 170,35 metru. Zástupce EPS Pavel Franc se u soudu odvolával také na pravomocné rozhodnutí ministerstva životního prostředí z roku 2001, které tehdy nařizovalo hladinu snížit na 169,5 metru. Rozhodnutí nebylo naplněno.
Na 170 metrů byla hladina zvýšena o rok dříve rozhodnutím Okresního úřadu Břeclav na návrh podniku Povodí Moravy. Předseda NSS Josef Baxa, jenž předsedal i tomuto senátu, zdůraznil, že soud nenahrazuje správní orgán, a tudíž nestanovuje výšku hladiny.
Rozhodující je také vyjádření soudu, že celá věc je v kompetenci ministerstva zemědělství. K nápravě protichůdných rozhodnutí a k vyslyšení hlasu ekologů vyzval již v listopadu 2001 ombudsman Otakar Motejl.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí