zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní park se zvětšil o další stovky hektarů

03.09.2004
Příroda
Národní park se zvětšil o další stovky hektarů
České Švýcarsko -
Původní výměra Národního parku České Švýcarsko se za necelých pět let existence ve vymezené části Labských pískovců zvýšila o více než tři sta hektarů. V současné době se park rozkládá na ploše 7 724 hektarů.
"V době vzniku v roce 2000 se park rozkládal na ploše sedm tisíc tři sta čtyřicet tři hektarů. Největší přírůstek jsme zaznamenali před dvěma lety, kdy jsme především převody od Lesů České republiky a Pozemkového fondu získali skoro dvě stě šedesát hektarů," vysvětlil ředitel Českého Švýcarska Zdeněk Patzelt.
Území s nejvyšším stupněm ochrany území se rozšiřovalo i díky nákupům lesní půdy či ostatních ploch od obcí, soukromých vlastníků i firem. "Tam, kde jsou k tomu důvody kvůli zachování celistvosti určitých lokalit nebo jiná hlediska hodná zřetele, budeme v nákupech pozemků pokračovat," poznamenal šéf odboru státní správy a péče o národní park Jan Drozd.
Stejně jako v předchozích letech, i do budoucna přitom může nastávat i opačná situace. Tedy prodej některých ploch a pozemků parku a nebo jejich navrácení do vlastnictví místních samospráv v případech, že se jednalo či bude jednat o historický majetek obcí. "V poslední době je to případ sedmnácti hektarů, navrácených Srbské Kamenici. Zároveň jsme ale projevili zájem pozemky od této obce odkoupit zpátky," dodal Zdeněk Patzelt.

Srbskokamenická radnice se podobné transakci nebrání. Ovšem tamní zastupitelé zatím svůj souhlasem s prodejem nevyjádřili. "Nabízená cena za metr čtvereční by se podle znaleckého posudku měla pohybovat někde okolo devíti korun. To neodpovídá našim představám. Takže zatím si obec pozemky ponechává," vysvětlila starostka Srbské Kamenice Vlasta Marková.
Vyčkávání, že dojde na vyšší cenovou nabídku ze strany parku, se ale zřejmě jeví jako zbytečné. "Ty částky se odvíjejí od stanovené výše odhadní ceny. Jako organizace, která hospodaří se státními penězi, nemůžeme licitovat o tom, kolik za jaký pozemek zaplatíme. Dá se říci, že nakupujeme za ceny v místě obvyklé, to je takové obecné pravidlo," poznamenal ředitel Českého Švýcarska.
Do nákupu pozemků v několika uplynulých létech investovalo ministerstvo životního prostředí coby zřizovatel Národního parku České Švýcarsko už více než patnáct milionů korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí