zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

CO DĚLAT KDYŽ...mám na zahradě přestárlý strom, který potřebuji pokácet?

08.09.2004
Příroda
CO DĚLAT KDYŽ...mám na zahradě přestárlý strom, který potřebuji pokácet?
Odpovídá Eva Hrodková z odboru životního prostředí Městského úřadu v Děčíně.

"Každá dřevina je ze zákona chráněna proti ničení a poškozování. Ke jejich kácení je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody, které lze vydat pouze ze závažných důvodů. Zákonem jsou vymezeny případy, ve kterých povolení není třeba.
Jde o obnovu porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů, a z důvodů zdravotních nebo při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů. Kácení z těchto důvodů musí být oznámeno písemně nejméně do 15 dnů předem orgánu ochrany přírody (na území města Děčín je jím odbor životního prostředí Městského úřadu Děčín), který prošetří oznámení na místě a může jej pozastavit, omezit nebo zakázat. Do této kategorie lze zařadit kácení ovocních stromů, jde-li o kácení nemocných, poškozených či přestárlých dřevin. Po kácení musí následovat nová výsadba.
Povolení rovněž není třeba ke kácení dřevin na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob, jestliže pozemky užívají a jde-li o stromy s obvodem kmene do 80ti cm ve výšce 130 cm nad zemí. Souvislé keřové porosty do výměry 40
v tomto případě rovněž nepodléhají povolení.
Povolení není třeba ke kácení dřevin, jeli jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozíli škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení."
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí