zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úřady se hádají, lidé kropí otrávenou vodou

08.09.2004
Voda
Havárie
Geologie
Úřady se hádají, lidé kropí otrávenou vodou
Plzeň - Zatímco se úředníci dohadují, kdo zaplatí kontaminaci podzemních vod na plzeňském Světovaru, lidé zalévají své zahrádky z vodovodu, přestože mají vlastní studny.

Jako horký brambor si přehazují úředníci financování sanace podzemních vod na plzeňském Světovaru. Nekonečným dopisováním a právními rozbory se snaží přimět stát, aby sanaci zaplatil, protože viník znečištění již neexistuje. Zatím bezvýsledně. Ve studnách tak stále stojí otrávená voda.
Kontaminaci podzemní vody ropnými látkami a chlorovanými uhlovodíky má na svědomí dnes již neexistující podnik Prádelny a čistírny města Plzně. Během září by měla být hotova zpráva, která zmapuje přesné rozložení kontaminace v oblasti a navrhne způsob vyčištění. Z něj vyplyne i výše nákladů. Bude se jednat pravděpodobně o desítky milionů korun. Magistrát proto už v předstihu požádal krajský úřad, aby na sanace vyhradil prostředky. Krajský úřad ale peníze dát nechce.
Odbor životního prostředí se totiž domnívá, že pro tento účel nemůže použít státní peníze uložené na zvláštním účtu. Přitom takový účet je podle zákona přímo určen pro likvidace ekologických havárií týkajících se vod.
"Domníváme se, že odstranění zdroje kontaminace na pozemku dnes již zaniklého státního podniku by měl zaplatit stát, tedy přímo ministerstvo,"
říká vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje Vladimír Dlouhý. Postup státu, který se takové platbě brání, v této věci přirovnává k diskutovanému problému s převodem nemocnic na kraje.
"Stát se na nás pokouší převést své závazky, využívá k tomu zjevné rozpory mezi zákony," říká Dlouhý.
Magistrátním úředníkům se postoj kraje nelíbí.
"Podle zákona máme v situaci, jaká je dnes na Světovaru, za povinnost zajistit sanaci území," říká vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Kaiferová. Dodává, že právě ze státních peněz, které má podle zákona na účtu krajský úřad, se takové práce mají hradit.

"Vyvolali jsme jednání na asociaci krajů," říká Dlouhý. Odvolává se přitom na právní analýzu, kterou si nechal udělat. Podle ní je viníkem stát a ten by měl práce zaplatit. Jak dlouho však budou tahanice o peníze trvat, nedovedl odhadnout.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí