zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brusel zažaloval Británii kvůli jaderné bezpečnosti

09.09.2004
Obecné
Odpady
Brusel zažaloval Británii kvůli jaderné bezpečnosti
BRUSEL - Evropská komise pohnala začátkem měsíce Británii před Evropský soudní dvůr v Lucemburku za to, že nesplnila požadavky EU týkající se bezpečnostních opatření v úložišti jaderného odpadu v Sellafieldu na severozápadním pobřeží Anglie.
"Správce Sellafieldu, British Nuclear Fuel PLC, neplní své povinnosti z evropské smlouvy Euratom, nedostatečně eviduje množství jaderného materiálu uloženého v bazénu B30 a nezajišťuje přístup evropským inspektorům," uvedla eurokomisařka pro energetiku Loyola de Palaciová.
British Nuclear Fuel PLC spravuje řadu zařízení v Sellafieldu a většina z nich skladuje použité jaderné palivo. Podle smlouvy Euratom mají unijní inspektoři zjišťovat, zda je v zařízení v Sellafieldu fyzicky stále stejné množství jaderných látek, jaké je v záznamech. Mají se ujišťovat, že materiál nemůže být zneužit - např. odcizen a prodán do zahraničí či sloužit k výrobě zbraní.
Inspektoři si ale řadu let stěžují, že nemohou kontrolovat, protože materiál je umístěn v nádrži, kde se nedá přesně změřit případný úbytek.
Inspekce jsou navíc nebezpečné, protože kolem nádrže je špatná viditelnost a není možné se příliš přiblížit, protože je tam vysoký stupeň radiace.
Na špatný stav úložiště B30 už několikrát poukázali ochránci životního prostředí včetně Greenpeace. Na jaře zveřejnil deník The Guardian reportáž o úniku radioaktivní vody škvírami v betonu, který v zimě roztrhl mráz.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí