zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hráz ochrání obce na Třebovce

10.09.2004
Voda
Hráz ochrání obce na Třebovce
Na rybníku Hvězda mezi obcemi Třebovice a Opatov, který prochází rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí, byl v úterý kontrolní den.

Ústecko - Zvýšení hráze o 2,5 metru by mělo přinést větší bezpečí pro obce ležící na dolním toku řeky Třebovky. Rybník by měl plnit protipovodňovou funkci. Po rekonstrukci rybníku by měly následovat úpravy koryta řeky v obcích a městech.

Třebovka zlobí každý rok
Obyvatelé obce Třebovice si ještě dlouho budou pamatovat ničivou povodeň z roku 1997. Jak se ukázalo, řeka Třebovka se jim ale připomíná každoročně při jarním tání a silnějších deštích. "Nejen v roce devadesát sedm, kdy to byla velká katastrofa, ale každý rok, když nastane jarní tání nebo prudší deště, vylévá se Třebovka z břehů a zaplavuje, když ne přímo obytné prostory, tak alespoň sklepy a zahrady a působí škody," připomenul starosta Třebovice Josef Pavlík a pokračoval:
"Tohle všechno by měla Hvězda zachytit. Navíc by na rekonstrukci měly navázat úpravy koryta řeky ve vesnici, aby se urychlil odtok."

Psychická jistota
Také Česká Třebová rekonstrukci požadovala, starosta Jaroslav Zedník absolvoval nejedno jednání na Povodí Labe i ministerstvu životního prostředí.
"Věřím, že dílo bude co nejdříve dokončené, aby mohli být obyvatelé kolem Třebovky klidnější," potvrdil starosta. Město si hodně slibuje nejen od samotné rekonstrukce rybníku, jež je první etapou, ale i od té následující.
"Hodně si slibujeme i od druhé etapy, kterou bude regulace řeky Třebovky. Jestli má dnes průtok v zanešeném korytě šest metrů kubických, měl by se dostat na šestnáct," upřesnil Jaroslav Zedník, který prosazuje úpravy koryta především ve městě:
"Tam, kde lidé bydlí okolo toku, tam musí být regulovaný."
Také Bohuslav Halva, starosta Dlouhé Třebové, předpokládá, že nová hráz obci přinese ochranu před případnou velkou vodou.
"A hlavně nová hráz bude pro lidi i psychickou jistotou. U té staré nikdo nebyl schopen říct, jestli vydrží, nebo ne," doplnil starosta, jehož obce se dotkne i druhá etapa.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí