zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozhledna stále nejistá

13.09.2004
EIA
Rozhledna stále nejistá

Ministerstvo životního prostředí na návrh Dětí Země obnovilo řízení o tom, zda na vrcholu Boubína bude stát vyhlídková věž

 

O tom, zda částečně rozestavěná stavba rozhledny v národní přírodní rezervaci Boubínský prales bude dokončena, rozhodne v těchto dnech Ministerstvo životního prostředí v Českých Budějovicích. Nevládním ekologickým organizacím se totiž podařilo získat materiály dokumentující výskyt chráněných druhů ptáků a tzv. prioritních evropských stanovišť na vrcholu Boubína. Celý masív Boubína je také zahrnut do seznamu ptačích oblastí Natura 2000. „V průběhu povolovacích řízení tyto informace ještě nebyly známy a věříme,že na jejich základě bude původní souhlasné rozhodnutí zrušeno. Jsme rádi, že po více než třech měsících po podání podnětu a stížnosti k rukám ministra životního prostředí se řízení obnovilo“ říká Zdeněk Čihák z Dětí Země.

 

V současné době byla stavba rozhledny pozastavena Správou NP a CHKO Šumava a investorovi, kterým je sdružení obcí Mikroregion Horní Vltava – Boubínsko, byla udělena pokuta. Důvodem k těmto opatřením byla doprava materiálu nepovolenou lanovkou, která poškozovala okolní přírodu a zřízení staveniště na vrcholu Boubína. Dalším důvodem byla absence potřebných výjimek z ochranných podmínek chráněných živočichů, kteří se ve vrcholových partiích Boubína vyskytují.

 

Nevládní ekologické organizace se obávají především masivního vzrůstu návštěvnosti po zprovoznění stavby a tím i velkého narušení unikátního ekosystému. „Máme na mysli zvýšený sešlap půdního pokryvu, plašení chráněných druhů živočichů, nedovolený pohyb návštěvníků mimo značené cesty a pravděpodobné odhazování odpadků“ upřesňuje Čihák.

„Celé dva roky upozorňujeme na záměrné oddělení samotné stavby rozhledny a  vznik následné činnosti způsobené stavbou, znamenající především značný nárůst turistů. Záměr oddělit tyto dvě věci způsobil, že nikdo z kompetentních míst v ochraně přírody nepožadoval od investora před vydáním výjimky MŽP Praha biologické hodnocení. Navíc je cítit i tlak Krajského úřadu Jihočeského kraje, který tuto stavbu finančně podpořil“ uvádí Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

 

Občanská sdružení, která se zúčastnila povolovacích řízení - Děti Země a Okrašlovací spolek Zdíkovska společně doufají, že Ministerstvo životního prostředí uzná jejich argumenty a své předchozí kladné rozhodnutí zruší.

 

Kontakt:

Občanské sdružení Děti Země – Klub Bohumilice, Branišov 45, 384 73 Stachy,             tel.: 388 428 073, e-mail: dz.bohumilice@quick.cz

Občanské sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska, Zdíkov 235, 384 72 Zdíkov,                   tel.: 388 426 844, e-mail: kjucukovi@tiscali.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí