zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé ze západočeského venkova málo využívají biologický odpad

13.09.2004
Odpady
Lidé ze západočeského venkova málo využívají biologický odpad
Plzeňský kraj - Lidé z venkova Plzeňského kraje už tolik nevyužívají biologický odpad ze svých zahrádek a pozemků, například pro kompostování. Zároveň ukládají na skládky výrazně více papíru a plastů, než je republikový průměr. Vyplynulo to z analýz, které provedli odborníci v úterý a včera na skládce Vysoká, druhé největší deponii občanského odpadu na Plzeňsku. Uvedl to Marek Sýkora z krajské regionální rozvojové agentury.
Z rozborů bude vycházet projekt na zlepšení sběru a třídění komunálního odpadu v Plzeňském kraji, financovaný z výrazné části obalovou firmou EKO-KOM. Další peníze na projekt, jehož výsledky využije také ministerstvo životního prostředí, poskytne kraj.
Podle Luďka Königsmarka z EKO-KOMu odebrali v úterý analytici dvousetkilogramový vzorek dovezený z obce Přestavlky na jihu Plzeňska, kde žije zhruba 200 lidí.
Vzorek obsahoval více než 23 procent biologického odpadu, což je téměř čtyřnásobek republikového průměru. Dále v něm bylo téměř 12 procent papíru, což je o čtyři procenta nad průměrem. Také u plastu s 10,7procentním podílem je komunální odpad z Plzeňského kraje o tři procenta nad českým standardem. Sklo s 5,6 procenta je naopak o 3,4 procentního bodu pod celostátní hladinou a obsah kovů - 4,2 procenta - jí v podstatě odpovídá.

Výsledky jsou reprezentativní pro většinu kraje, ale EKO-KOM plánuje provést ještě jeden rozbor venkovského odpadu na druhém konci kraje na Šumavě a analýzu odpadu z městské zástavby. Od loňského prosince získaly obce od EKO-KOMu a Plzeňského kraje 550 sběrných nádob na papír, sklo a plasty. V kraji se loni vyprodukovalo 122 641 tun odpadů včetně kovů, z toho 9,3 procenta se jich vytřídilo. Na osobu tak připadá bez kovů 21,5 kilogramu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí