zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzniká nová chráněná oblast. Naláká turisty?

16.09.2004
Příroda
Vzniká nová chráněná oblast. Naláká turisty?
Plzeň - Nejdéle do dvou měsíců vyhlásí vláda novou Chráněnou krajinnou oblast Český les. V současné době jsou veškeré dokumenty, včetně návrhů definitivních hranic a rozpočtu, v meziresortním připomínkovém řízení, žádné problémy nevyvstaly. Řekl to včera ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Po verdiktu vlády připraví ministerstvo do konce roku správu oblasti, která bude zřejmě v Přimdě na Tachovsku.
Na ministerstvu se v pondělí sešly připomínky všech resortů.
"Jedná se o drobnosti, návrh není nikým negován," řekla Marie Kibicová z ministerského odboru zvláště chráněných částí přírody. Dořešit se musí sídlo správy a zajištění rozpočtu na příští rok.
Na vybudování chráněné krajinné oblasti, jež se připravuje už několik let, panuje podle ministra jasná shoda obcí i krajského úřadu, který přípravu oblasti podporuje. Zpoždění způsobily obavy majitelů lesů, že nebudou moci na tomto území hospodařit podle svého.
"K žádné změně hospodaření nedojde, v zájmu chráněné oblasti je, aby tam zůstalo vše jako před jejím vyhlášením," vysvětlila Kibicová.
Podle ministra navíc novela zákona o ochraně přírody a krajiny umožňuje vlastníkům získávat náhrady plynoucí z přísnější ochrany přírody, která se ale spíše než chráněných oblastí týká národních parků. Náhrady bude vyplácet zřejmě ministerstvo životního prostředí.

"O sídle správy zatím není definitivně rozhodnuto," uvedl Ambrozek. Vzhledem k tomu, že ve hře je patnáct pracovních míst, mají zájem Domažlice, Bělá nad Radbuzou, Klenčí pod Čerchovem a Přimda. Ta by podle krajského radního Pavla Stelzera byla výhodná proto, že leží uprostřed budoucí chráněné krajinné oblasti.
"Vypadá to na Přimdu, kde by se mohla správa okamžitě nastěhovat do volného školicího střediska," uvedla Kibicová. Obce si od vyhlášení slibují rozvoj turismu.
Hranice čtyřiadvacáté chráněné krajinné oblasti v republice je navržena tak, aby zastavěná a zastavitelná území obcí byla vyjmuta z režimu chráněného území. Oblast s plochou 500 kilometrů čtverečních zahrnuje nejcennější území příhraničního pásu hor Českého lesa od Broumova na Tachovsku po Českou Kubici na Domažlicku mimo dálnici D5. Ve zmíněném území je vysoký podíl přirozených a přírodě blízkých ekosystémů a tvoří ji z pětaosmdesáti procent lesy.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí