zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát podporuje třídění, tvrdí ministrův tajemník

20.09.2004
Odpady
Stát podporuje třídění, tvrdí ministrův tajemník

Dan Vondrouš, tajemník ministra životního prostředí je přesvědčen o tom, že stát vytvořil dobré podmínky pro to, aby se odpad mohl třídit a recyklovat.
"To, co zatím není dostatečné, je nabídka sběrných míst," uznává Vondrouš, který říká, že to do značné míry závisí na tom, kolik je na to peněz.

hn: Motivují stát a obce ke třídění, když v mnoha městech platí za odvoz odpadu všichni stejně, i když třídí, nebo netřídí?
Obce mají možnost si nastavit pravidla tak, aby vyhovovala jejím podmínkám. Některé mají nastavené poplatky tak, že více motivují k třídění, a některé méně. Stejnou platbou pro všechny se snaží vyhnout tomu, aby vznikaly černé skládky a občané ukládali odpady mimo určená místa. Takové chování se nevyplatí, když všichni platí stejně. Myslím ale, že množství vytříděného odpadu závisí více na tom, jak je nastaven celý sběrový systém, jestli je dost sběrových míst, než na tom, jaký způsob platby se zvolí.

hn: Podporuje skutečně stát recyklaci, když zvýšil na výrobky z recyklovaného materiálu DPH z pěti na devatenáct procent?
Evropská unie nezvýhodňuje tímto způsobem recyklované nebo ekologicky šetrné výrobky, takže ani výhledově nemáme šanci něco takového prosadit. Stát ale podporuje například nové technologie, vzorové projekty recyklačních linek a podobně. Státní investice jdou i do výzkumu a vývoje. Pak je tu ještě systém odpadového hospodářství pro celou republiku - stát nebude zvýhodňovat, aby odpady končily na skládkách nebo ve spalovnách. Recyklace by se výhledově měla vyrovnávat i těmto způsobům nakládání s odpady.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí