zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na kanalizace v kraji je třeba osm miliard

22.09.2004
Voda
Na kanalizace v kraji je třeba osm miliard
Olomoucký kraj Osm miliard korun bude v příštích letech stát vybudování kanalizací a zdrojů pitné vody v Olomouckém kraji. Vyplývá to ze studie rozvoje vodovodů a kanalizací ( PRVKÚK), který schválila krajská rada a vzalo na vědomí i zastupitelstvo. Termín hovoří o roce 2010, nejpozději v některých případech v roce 2015. Podle Josefa Veselského z odboru životního prostředí krajského úřadu nemůže studie zůstat jen na papíře: " To by na obce padly velké sankce," řekl Veselský. Jak dodal, české vodní právo se zavázalo splnit normy Evropské unie a již nyní má udělenu výjimku.
Ze studie PRVKÚK je zřejmé, že většinu financí spolkne vybudování čistíren odpadních vod.
V kraji tak přibude na padesát čistíren odpadních vod, jejichž náklady přesáhnou šest miliard. " Obce v nejlepším případě zaplatí jen deset procent nákladů. Ale jen za předpokladu, že dostane osmdesátiprocentní dotaci z evropských strukturálních fondů a deset procent ze Státního fondu životního prostředí," uvedl Veselský.
Mezi obcemi, které jen čekají, jak dopadne jejich žádost o dotaci, je i Náměšť na Hané. R očně hospodaří s 15 miliony korun, přitom vybudování kanalizace a napojení na čističku obec přijde na 69 milionů. K tomu musí ještě přispět na provoz čističky v nedalekých Loučanech. P odle starostky Marty Husičkové ( ODS) je ke stavbě vše nachystáno." Kd ybychom ale nedostali celých osmdesát procent dotace, museli bychom stavbu odložit, nebo kanalizaci budovat jen po částech," řekla Husičková.
Studie PRVKÚK detailně zkoumající zásobování pitnou vodou a rozvoj kanalizace stála kraj více než šest milionů korun. Dva miliony na ni přispělo ministerstvo životního prostředí. U vádí se v ní, že jen 61 procent obyvatel kraje je napojeno na čističky odpadních vod a vodovody zásobují přibližně 86 procent populace.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí