zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropský den bez aut oslavil i Libor Ambrozek

23.09.2004
Obecné
Evropský den bez aut oslavil i Libor Ambrozek

Oslavy dopravy šetrné k životnímu prostředí i zdraví – Evropského dne bez aut – se zúčastnil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Na schůzi Poslanecké sněmovny se vypravil z domova v Úvalech u Prahy vlakem na Masarykovo nádraží. Tam nasedl na kolo a projel Starým Městem  až na náměstí Jana Palacha, kde se zastavil u právě vznikající výstavy projektu Auto*Mat a promluvil s organizátory. Potom pokračoval do Sněmovní ulice na zasedání dolní komory parlamentu. „Cesta do práce na kole a vlakem je příjemná. I ta ranní procházka na nádraží,“ pochvaloval si cestu Ambrozek.

V jednu hodinu odpoledne využil polední přestávky při schůzi sněmovny, aby navštívil tiskovou konferenci Auto*Matu před Rudolfinem. „Letošní Evropský den bez aut ukazuje jednoznačně, že taková akce má smysl. Připojuje se stále víc měst, včetně velkých krajských. Výborné také je, že po dnu bez aut zbudou v těchto městech trvalá opatření ke zlepšení bezpečnosti dopravy a k preferenci jejích šetrnějších forem,“ řekl ministr Libor Ambrozek.

Po celý zbytek dnešního dne se ministr Ambrozek bude po Praze pohybovat hromadnou dopravou. Fotografie najdete na stránkách MŽP (http://www.env.cz) v rubrice Tiskové zprávy.

Letos se v rámci Evropského dne bez aut (EDBA) uzavřely automobilům části center 25  měst v ČR: Boskovic, Bohumína, Českých Budějovic, Hlučína, Hodonína, Hradce Králové, Chrudimi, Jablonce nad Nisou, Karviné, Kopřivnice, Kroměříže, Letovic, Moravské Třebové, Moravského Krumlova, Ostravy, Olomouce, Pelhřimova, Písku, Prostějova, Strakonic, Telče, Třebíče, Velkého Meziříčí, Vsetína a Znojma. Mottem celé akce je v letošním roce heslo „Bezpečné ulice pro děti“.

Další města podpořila Evropský den bez aut konkrétními akcemi -  Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín. Ta však nepodepsala Chartu Evropského dne bez aut, takže jim náleží jen status podporovatelů.

Na kole dnes jeli do práce i ministr dopravy Milan Šimonovský a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek využil tuto příležitost k tréninku a do sněmovny běžel. Svoji podporu Evropskému dni bez aut vyjádřili také ministr obrany Karel Kühnl, ministr informatiky Vladimír Mlynář. „Evropský den bez aut v dopise, který mě poslal podpořil i Pavel Dostál, který je ale bohužel v nemocnici. Tomu přeju hlavně brzké uzdravení,“ řekl ministr Ambrozek. Evropský den bez aut podpořila i řada dalších osobností – vedoucí Úřadu vlády Aleš Šulc, krajští hejtmani a radní, řada poslanců, senátorů a českých europoslanců či vedení KDU-ČSL.

Vznik Evropského dne bez aut (EDBA) iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří k významným dnům Evropy v ochraně životního prostředí. Akce si drží stálý termín, kterým je 22. září. Tento den se ve městech pro automobilovou dopravu uzavře na několik hodin určitá jeho část, v níž pak probíhají nejrůznější aktivity. Cílem je více informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a povzbudit tak aktivní vztah občanů a občanských sdružení ke svému městu. EDBA se mohou zúčastnit jen ta města, která svým podpisem pod Chartu splní základní podmínky.

Dnešní den je rovněž 12. ročníkem českého Dne bez aut, který již tradičně vyhlašuje sdružení Děti Země.

Další informace:

http://www.env.cz/edba

http://www.22september.org

http://www.automat.ecn.cz

http://www.detizeme.cz/denbezaut
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí