zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oceány ničí hluk, nejvíce prý trpí savci

27.09.2004
Příroda
Hluk
Oceány ničí hluk, nejvíce prý trpí savci

Ropný průmysl a lodní doprava patří mezi hlavní producenty hluku, který devastuje život v oceánech. Jak napsaly internetové stránky BBC, podle britských ekologů hlučnost podmořského světa postihuje především velryby a delfíny, kteří v jejím důsledku ztrácejí sluch, komunikační schopnosti a mohou z tohoto důvodu i umírat.

Britští ekologové se domnívají, že hluk způsobuje především pátrání po nových nalezištích ropy a zemního plynu, které se posunulo již i do oblastí hlubokých moří.

Dalším problémem je lodní doprava, především velká plavidla a užívání nízkofrekvenčních sonarů. Existují přitom důkazy, že současná míra hluku má negativní dopad na sluch kytovců a zaviňuje jejich častou ztrátu orientace a možné uváznutí na mělčině.

Hluk rovněž vážně narušuje schopnost velkých velryb vzájemně spolu komunikovat a brání kupříkladu matkám a jejich potomkům zůstávat v kontaktu.

Britská Společnost pro ochranu velryb a delfínů proto již zahájila kampaň nazvanou Oceány hluku a navrhla akční plán k regulaci podmořského hluku. Vyzvala také k uzavření mezinárodní dohody o jeho regulaci v mořích a k založení nezávislé organizace, která by se zabývala jeho zkoumáním.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí