zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Odře stovky mrtvých ryb

27.09.2004
Havárie
V Odře stovky mrtvých ryb
Stovky ryb v řece Odře na Novojičínsku včera zabila neznámá látka. "Ekologická havárie takového rozsahu se v Odrách nejméně patnáct let nestala," připustila vedoucí odboru životního prostředí oderské radnice Noemi Kulíková.
Na leklé ryby po celý den upozorňovali oderští občané, mrtvá voda se táhla po toku Odry od podniku Semperflex další zhruba tři kilometry. V řece je navíc vinou sucha abnormálně málo vody, takže i tak bylo ryb jen poskrovnu.
"A od rána i to málo taháme mrtvé. Už jsme sesbírali asi metrák a pokračujeme dále, takže vůbec nevíme, jakou spoušť to svinstvo nadělalo. Podle odborníků jde o nějakou chemikálii, což si myslím i já. Ryby totiž mají spálené žábry," uvedl hospodář místních rybářů Daniel Sadil s tím, že sbírání rybích mrtvolek potrvá ještě asi dva dny.
Břichem nahoru v Odře plavali lipani, ostroretky, pstruzi, jelci nebo střevle, některé druhy jsou chráněné. "Něco tak hrozného tady ještě nepamatuji, pro náš svaz to znamená zcela nové zarybnění řeky," povzdychl si Sadil. Rybáři už vydali zákaz rybolovu v postiženém úseku a zákaz konzumace ryb.
Odborníci vzali kvůli rozborům vzorky vody i uhynulých ryb. I když začátek otravy ukazoval na místní největší firmu, zatím se každý zdráhal vyslovit jméno viníka. "Musíme počkat na výsledky rozborů a konec vyšetřování," uvedla Kulíková a přidala se novojičínská policejní mluvčí Miroslava Šálková: "Policie už zahájila šetření, příčina otravy ale dosud není známa."
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí