zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olešnici ochrání suché poldry

05.10.2004
Voda
Olešnici ochrání suché poldry
Výstavba suchých poldrů, které by měly Olešnici na Moravě ochránit před opakováním ničivé záplavy, jež postihla město po přívalovém lijáku před dvěma lety, má začít ještě letos. Právu to řekl olešnický starosta Zdeněk Peša (Nestraníci pro Moravu).
Po odstranění škod, které záplava ve městě způsobila, následuje nyní práce na preventivních opatřeních. Podle starosty se podařilo během půldruhého roku zvládnout technickou a projektovou přípravu, vodohospodářské projednání a další náležitosti, byly také vykoupeny pozemky od 42 vlastníků. Město na přípravné práce vynaložilo 300 000 korun, dalších 700 000 poskytl kraj.
Gestorem protipovodňových opatření bude Zemědělská vodohospodářská správa, která bude práce financovat ze státního rozpočtu. Na realizaci díla, které má zadržet v údolí Veselského potoka v případě potřeby až půl miliónu kubíků vody, se bude podílet i Evropská unie. Díky velmi dobrému přístupu vlastníků Olešnice jako jedna z prvních obcí postižených povodněmi a záplavami v roce 2002 získala vodoprávní povolení.
"Vyřešily se všechny připomínky ochrany životního prostředí, zvládli jsme posudky k technickému zajištění. Celkem bude vybudováno pět suchých poldrů, přičemž pouze při budování toho největšího v těsné blízkosti městského lesa dojde k menšímu mýcení stromů. To bude také nejmasívnější zásah do současné krajiny," informoval starosta Zdeněk Peša a dodal, že všechny nové poldry budou i v budoucnu využívány jako zemědělská půda - k pasení dobytka, případně pěstování pícnin. "V údolí budou podle projektu vysazeny i dřeviny, rozhodně tu nebudou nějaké betonové hráze, jak by někdo mohl myslet," vysvětlil starosta.
Chystaná opatření v Olešnici mají případnou povodňovou vlnu podstatně zredukovat, zcela ji však nemohou vyloučit. "V zátopové oblasti by mohlo protékat nějakých 20 až 30 centimetrů vody, ale to je voda, která už neničí a není schopna zabíjet. Lze tedy říci, že vybudováním poldrů dosáhneme významného zabezpečení zhruba 150 domů v několika ulicích našeho města. A samozřejmě také ochrany nejdůležitějšího provozu z hlediska zaměstnanosti lidí - zdejší mlékárny a jejích skladů. Ochráněna bude také městská kanalizace a čistírna odpadních vod," dodal olešnický starosta, podle kterého přijde vybudování čtyř poldrů zhruba na 28 miliónů korun.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí