zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZPRŮMYSLOVĚLÁ NATURA

05.10.2004
Příroda
ZPRŮMYSLOVĚLÁ NATURA
Chcete si odloupnout kousek ptačí oblasti? Už nikdy nebude lepší příležitost. Nenechte se znepokojovat, že mapování je výsledkem několikaleté práce nejlepších českých odborníků. A že regionální připomínky byly zodpovězeny většinou hned, jak vznikly, zpravidla ke spokojenosti vlastníků, obcí, myslivců či rybářů. Jakmile se balíček s jednačtyřiceti navrženými ptačími oblastmi, připravený k odeslání do Bruselu, ocitl v připomínkovém řízení před jednáním vlády, byl doslova rozcupován. Kdekterý úředník, mnohý krajský zastupitel, a dokonce celé odborářské svazy, ti všichni se cítili zaskočeni, že do rozlohy navržených území nemohli mluvit. Ministerstvo životního prostředí totiž zapomnělo na osvětu a neobjasnilo jim, že by to bylo proti podstatě věci.
Celoevropská síť Natura 2000 totiž není vyhlášením nových chráněných území, ale jen zmapováním oblastí, kde příroda ještě přežívá. Ať už jsou v národních parcích nebo za vesnickými humny. Natura tedy nezávisí na dohodách politiků ani občanů, ale je objektivním odborným zaznamenáním skutečného stavu. I když má sloužit k zachování pestrosti živočichů a rostlin, není žádným nástrojem k omezení lidských aktivit, které tomu přežívání doteď nevadily. Evropská komise výslovně předepisuje, aby mapování provedli odborníci nezávisle na politických a hospodářských zájmech. Ekologičtí poradci to však zapomněli vysvětlit ministrovi průmyslu Milanu Urbanovi, a tak v rozporu se směrnicí nabádá: "Není možné, aby ministerstvo životního prostředí samo rozhodovalo o tom, kde budou ptačí zóny. Musí to být v kombinaci s hospodářskými ministerstvy. Na tento druh osvěty ovšem kdekdo slyší a ořezávání pokračuje.
Další háček je v tom, že si Česko mělo svůj balíček s Naturou přinést už 1. května do unie. A tak, abychom alespoň trochu upokojili Brusel, schválila minulý týden vláda prvních šest ptačích oblastí, k nimž neměl nikdo žádné restriktivní požadavky. Na příštím zasedání kabinetu to teprve začne - mezi dvanácti návrhy bude i ptačí zóna Heřmanský stav-Odra-Poolzí, v níž si město Ostrava našlo u Dolní Lutyně průmyslovou rozvojovou zónu. K rozhodování ministrům bude tedy vedle původního návrhu předložena i okleštěná ptačí oblast, něco jako Česko bez Sudet. Za oběť v ní padnou ledňáček a moták pilich. Na rozdíl od několika vlastníků pozemků, kteří brání nošovické zóně, jejíž průmyslové využití by přírodě nevadilo, nemají advokáty, a tak tu vyhynou.

Čestmír Klos
Zdroj: Euro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí