zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před přívaly deště ochrání vesnici protierozní opatření

06.10.2004
Voda
Před přívaly deště ochrání vesnici protierozní opatření
Horní Moštěnice Téměř čtyři miliony korun si vyžádala protierozní opatření v polích nad Horní Moštěnicí, která mají do budoucna obec uchránit před návaly dešťové vody a naplavenin z polí. S vybudováním soustavy odvodňovacích svodů a osázením krajiny zelení pomohl obecnímu rozpočtu především Státní fond životního prostředí. Ten na celý projekt věnoval přes tři miliony korun. Přesto zmíněné finanční náklady společně s dobudováním kanalizace v části Moštěnice znamenají pro nevelkou obec na Přerovsku zmrazení všech dalších investic pro letošní rok.
" Projekt protierozní ochrany lokalit Čupiše a Fránice, tedy polí a kopců nad vesnicí, táhnoucích se mezi Přerovem a Beňovem, existuje už od roku 1996. Kvůli nedostatku peněz ho předchozí vedení obce, stejně jako do letoška i my, muselo odkládat," přiblížil plány s budováním soustavy propustí a odkalovacích šachet starosta Horní Moštěnice Zdeněk Vrána ( KDU- ČSL). Voda při velkých deštích vyplavovala půdu a bláto, které se valily na obec až od Švédských šancí." Vodu bylo potřeba odklonit mimo obec, obnovit původní příkopy v polích a zatravnit některé pásy, aby se tok vody hlavně při letních průtržích mračen zpomalil," popsal starosta. Rekultivace přírody probíhala letos od února do září a zahrnovala i novou výsadbu tisíců keřů a stromů, včetně ovocných. Mnohé z nich ale musí během podzimu dodavatelská firma vysadit znovu, protože v létě kvůli enormnímu nedostatku vláhy uschly.
Díky protierozním opatřením v polích a stavbě kanalizace v lokalitě Hliníky nad zámeckou zahradou obec letos vyčerpala už všechny peníze na investiční akce. Poslední kanalizační řad, který zbýval v Moštěnici vybudovat, stál dva a půl milionu korun, stát pomohl šedesátiprocentním dotačním titulem.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí