zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soud: Na Tlustci se kámen těžit nebude

07.10.2004
Geologie
Soud: Na Tlustci se kámen těžit nebude
Jablonné v Podještědí - Městský soud v Praze zrušil v minulých dnech rozhodnutí, kterým Český báňský úřad loni v srpnu povolil obnovit těžbu kamene na vrchu Tlustec na Českolipsku. Rozsudek už nabyl právní moci.
"Je to poprvé, co se ekologickému sdružení podařilo porazit báňský úřad ve správním sporu," řekl včera Miroslav Šimonek ze Sdružení na záchranu kopce Tlustec. Vyjádření těžební firmy Go Point se včera nepodařilo získat.
Báňský úřad zatím rozhodnutí soudu písemně nedostal. Podle náměstka jeho předsedy Andreje Blažka ale úřadu nezbude než zaplatit náhradu nákladů řízení a poučit se z chyb, které při povolení těžby učinil. Podle soudu nevzal báňský úřad při rozhodování v úvahu ani námitky odborníků z městského úřadu v Jablonném v Podještědí a ekologických sdružení, ani názory ministerstva životního prostředí.
Ekologové i vedení radnice v Jablonném v Podještědí považují rozhodnutí soudu za vítězství ve sporu, který se táhne téměř deset let. První protesty proti těžbě čediče na Tlustci totiž začaly už v roce 1994, kdy lom patřil dnes již zkrachovalé firmě Beron.
"S obnovením těžby jsme nesouhlasili, obávali jsme se zvýšeného provozu nákladních automobilů ve městě, prašnosti a hluku," řekla ekoložka městského úřadu Hana Kotyzová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí