zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topol v Lovosicích se stal obětí rozmaru firmy LIDL

11.10.2004
Příroda
Topol v Lovosicích se stal obětí rozmaru firmy LIDL

Krajský úřad schválil likvidaci stromu, místo něho bude reklamní pylon

Vykácení zdravého topolu černého a tří jabloní u silnice z Lovosic na Most z důvodu výstavby reklamního pylonu a lepšího pohledu na budoucí velkoprodejnu nadnárodní firmy LIDL potvrdil ve čtvrtek 7. října účastníkům řízení krajský úřad v Ústí nad Labem. Ihned druhý den v pátek byl topol podřezán. Kácení sice již v srpnu povolil Městský úřad v Lovosicích, ale proti němu se odvolal místní Český svaz ochránců přírody. V odvolání argumentoval, že výstavba pylonu není podle zákona o ochraně přírody a krajiny důvodem pro likvidaci topolu. Krajští úředníci ale strom nezachránili.

„Předpokládám, že firma LIDL musí být nadšena, že se jí podařilo ten topol odstranit bez hněvu a protestů lovosických občanů, kteří se teď budou místo na strom dívat na reklamu,“ komentuje ironicky celou situaci Miroslav Patrik z Dětí Země.

Zároveň přeje firmě, aby ji za pár let nepostihnul stejný osud jako onen strom – likvidace ještě větší dravou nadnárodní firmou z důvodu špatného výhledu na jejich novou budovu.

„Je to buď selhání odbornosti úředníků státní ochrany přírody nebo strach vzít na sebe zodpovědnost, když kácení toho topolu kvůli nějaké reklamě LIDLu povolili,“ říká roztrpčeně člen ČSOP Roderick Slavík z Lovosic.

Děti Země se také domnívají, že LIDL vykácením topolu porušil vzájemnou smlouvu z října loňského roku, která řešila nezákonné kácení sto dvou stromů v blízkosti prodejen v devíti městech. Jeden z jejích bodů totiž uvádí, že se „LIDL bude v budoucnu usilovat o maximální ochranu stromů na svých pozemcích v rozsahu platných právních předpisů České republiky“.

Paradoxem je také to, že topol padl za oběť nadnárodní společnosti v den, kdy africká ekoložka získala Nobelovu cenu míru za sázení stromů a jejich ochranu.

Další informace poskytne:

1) Roderick Slavík, člen OVR ČSOP Litoměřice – tel. 737 914 684

Kdo může za vykácení stromů kvůli velkoprodejně LIDLu v Lovosicích:

1) Iva Loukotková, zástupkyně LIDLu z firmy EKOLINE Ústí nad Labem – tel. 475 622 613: podala žádost

2) Markéta Povová, odbor ŽP MěÚ Lovosice – tel. 416 571 131: kácení povolila

3) paní Pumprová, odbor ŽP Krajského úřadu Ústeckého kraje – tel. 475 657 124: kácení potvrdila
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí