zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická katastrofa ukrytá v polích, oleje tečou do trávy

13.10.2004
Odpady
Havárie
Ekologická katastrofa ukrytá v polích, oleje tečou do trávy
Drahé originální autodíly přivádějí řadu lidí na autovrakoviště. Zde seženou vše od řadicí páky až po převodovky a nápravy. Příroda ale dostává zabrat.

Svitavsko - Snaha ušetřit, ale opravit a vybavit své auto vede motoristy na vrakoviště. Více či méně rozebraná auta shromažďují majitelé na vyhraněných pozemcích.
Vraky ničí přírodu
Automobilové vraky jsou dnes ceněným sortimentem, i přes svůj nejistý původ.
"Touto cestou sháním díly hlavně na starší typy aut. Setkal jsem se s různými typy vrakovišť. Někde mají všechno roztříděné do posledního šroubku a regály popsané. Jinde si musí člověk sám prolézt vraky," říká pravidelný zákazník, který si nepřál uvést své jméno. Pravá podstata vrakovišť zůstává nezasvěcencům utajena. Historky o vrakovišti v bývalém vepříně a dílech ve chlívcích se zdají přehnané.
Bývalí pracovníci přiznávají, že ekologická likvidace se moc neprovádí. Příčinou jsou vysoké finanční náklady. Přitom špatné odstranění autobaterií, pneumatik, chladící kapaliny a podobných nebezpečných látek ohrožuje přírodní prostředí. Obchodníci nedbají nařízení. Vraky se válí volně na oplocených pozemcích, kam se zákon nedostane.
Problémy vyvolala prodejna ojetých pneumatik.
"Před sedmi lety dostal jistý podnikatel povolení ke zřízení prodeje pneumatik. Jako obec jsme byli zásadně proti. Obchod mu zkrachoval, pneu zůstaly. Vyzývali jsme ho, aby je odvezl, ale jsou stále tady," říká Soňa Borovcová, starostka Rychnova na Moravě.

Trosky nepatří na ulici
Odstavená nepojízdná vozidla hyzdí ulice měst. V Poličce městští strážníci pravidelně sledují celé město.
"Odbor životního prostředí jedná s firmou LIKO. Společně hledají vhodné prostory, kde by se nalezené vraky shromažďovaly," uvedl Stanislav Sáňka, tiskový mluvčí Poličky. Nový zákon udělí porušovatelům nařízení účinné sankce.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí