zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Motýly ohrožuje civilizace

14.10.2004
Příroda
Motýly ohrožuje civilizace
Český Dub - Nejen krásu, ale i nebezpečí, které motýlům hrozí. To chce ukázat výstava v Husově domě v Českém Dubu s mottem Smutno tam, kde motýli nelétají.
"Mizí jejich původní stanoviště. V České republice už desetina druhů motýlů vyhynula a zhruba polovina jich je v ohrožení," uvedl sběratel Vlastimil Servít. Obrovské škody podle něj způsobuje vypalování trávy, intenzivní využívání zemědělské půdy, průmyslové exhalace či výfukové plyny z aut.
I proto se sběratel z Janova Dolu rozhodl ukázat veřejnosti svou sbírku, která přibližuje, jak početné druhy motýlů žijí na tak malém území jaké představuje Českodubsko a Podještědí. "Napočítal jsem tady zatím 152 druhů, z toho dvaapadesát je denních a zbytek nočních," přidal Vlastimil Servít.
Některé druhy jako kupříkladu pestroskvrnu ozdobnou lze vidět v našem kraji, před rokem zde sběratel objevil také běláska ovocného, který je považován už za vyhynulého. Byla velká škoda, kdyby motýli z přírody zmizeli. "Jejich krása přírodu rozjasňuje. Dokáží potěšit z estetického hlediska. Mají pestře zbarvená křídla s půvabnými tvary letek," vyznal se.
K motýlům ho přivedl už v dětství jeho učitel přírodopisu František Dudek, který sám sbíral motýly. "Zpočátku jsem sbíral vše, na co jsem přišel. Postupně jsem přišel na to, že to není možné a nyní se věnuji jen zdejšímu kraji," přiblížil Vlastimil Servít.
Na výstavě motýlů lidé neobdivují jen jeho sbírku. Fotografiemi je doplnila učitelka ze zdejší školy Věra Horáčková. Výstava bude probíhat o víkendu od 9 do 11 a od 13 do 16 hodin. Zájemci ale mohou po dohodě přijít i v pracovních dnech tohoto týdne.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí