zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Brně se diskutovalo o brownfields

23.10.2004
Obecné
Voda
Odpady
Geologie
EIA
IPPC
V Brně se diskutovalo o brownfields

Zajímavá konference proběhla včera pod patronací Fakulty architektury brněnského VUT. Byla nazvána "Brownfields - šance pro budoucnost" ve spolupráci se Statutárním městem Brnem a s podporou Grantové agentury ČR. Po oficiálním zahájení primátorem města PhDr.Richardem Svobodou vystoupili se svými příspěvky zástupci odboru územního plánu a rozvoje MMB, VUT v Brně, MMR, MŽP a MPO ČR, fy Aquatest a.s. Brno, paní J.Jackson, B.Arch. jako zástupce neziskového sektoru, zahraniční zástupci z Lipska a Grazu, zástupci Kanceláře zmocněnce vlády pro Moravoslezský kraj, hlavní architekt města Ostravy

a na závěr zástupci fy Atelier A plus, která revitalizovala areál JMP v Brně. Konference účastníkům přiblížila brownfields v celé šíři problematiky, od kontaminace, přes nebezpečí vybudování nových zón bez původní atmosféry a obyvatel, specifické problémy výronů metanu v Ostravě a neveselou budoucnost některých objektů baťovské éry výstavby ve Zlíně z hlediska obsahu neúnosných hlinitanových cementů. Významné bylo také upozornění na možné zdroje financování, zejména s ohledem na zdroje poskytované z fondů EU.

Konference byla navštívena jak zástupci odboru ŽP MMB, bývalého ÚHA MMB, komerčních firem a studentstva. Je nanejvýš dobré, že se problematika začíná stávat významným tématem, neboť ještě v polovině devadesátých let byli někteří pionýři v oboru na mnohých úřadech považováni za podezřelý prvek, který narušuje bezproblémovou privatizaci rozsáhlých areálů a průzkumné projekty zaměřené na zjištění zátěží v nich byly občas zdržovány. Modelovým příkladem, kde se podařilo přes počáteční obtíže provést poměrně rozsáhlý průzkum a poté realizovat novou zástavbu se zachováním části starých objektů je areál bývalé Vaňkovky v rozsáhlém komplexu brownfields na jih od brněnského hlavního vlakového nádraží. Naproti tomu v oblasti JMP se postupovalo opačně, napřed byla provedena architektonická regenerace na nezamořených plochách a teprve nyní bude provedena sanace areálu, který je poměrně významně zamořen kontaminanty. Ve světle těchto zkušeností se jeví jako velmi důležité hydrogeologické a hydroekologické mapování starých ekologických zátěží v dimenzích celých měst, resp. velkých územních celků jako relevantních podkladů pro přípravu kvalitních územních plánů a revitalizaci brownfields. Při této činnosti lze využít i např. souboru ekologických map zpracovaných Českým geologickým ústavem na konci osmdesátých a v polovině devadesátých let.

ZDROJ: Enviweb, Mgr.A.Franc

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí