zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládka obtěžuje okolí, město slíbilo nápravu

25.10.2004
Odpady
Skládka obtěžuje okolí, město slíbilo nápravu
Olomouc Olomoučany, kteří žijí u Klášterního Hradiska, již několik let znepokojují rozrůstající se černé skládky odpadu v sousedství cvičiště tamní autoškoly. Podle slov úředníků magistrátu se ale už začalo blýskat na lepší časy a alespoň ten nejhorší nepořádek by mohl v nejbližších týdnech z lokality zmizet.
" Na odboru životního prostředí si stěžujeme marně už několik let. V sousedství skládek máme zahradu, která je díky smetištím zaplevelená," posteskla si jedna z obyvatelek lokality Hana Nepustilová. " Zapisovali jsme si i čísla aut, která sem vozí odpad. Proběhlo dokonce i několik soudů a padly pokuty. Lidé sem ale pneumatiky, nábytek či staré ledničky vozí dál," popsala anabázi Nepustilová. Podle ní se situace stále zhoršuje. " Vyřešení problému je především otázkou peněz," připustil Radim Plachý z odboru životního prostředí ( OŽP). " Odklizení celé této skládky by přišlo na zhruba 300 až 500 tisíc korun, což je suma, kterou máme na jejich likvidaci na celý rok," uvedl.
Pokud skládka leží na pozemku města a nezjistí se viník, musí ji radnice nechat odklidit na své náklady. Podle další pracovnice odboru Marie Večeřové proběhlo právě v těchto dnech přímo v okolí Klášterního Hradiska šetření pracovníků OŽP a technických služeb. " Pokud se podaří získat ještě nějaké prostředky, bude alespoň to nejhorší ze skládky odklizeno ještě do konce letošního roku. Počítáme přitom s náklady kolem osmdesáti tisíc korun," řekla Večeřová.
Šetření černých skládek má na starosti i olomoucká městská policie. " Od počátku letošního roku jsme řešili téměř pět desítek případů. Udělili jsme sedm blokových pokut, jednačtyřicet případů bylo řešeno jako přestupky," uvedla mluvčí Lenka Prošková.
Podle pracovníků OŽP ale černých skládek na Olomoucku ubývá, a to i díky zavedení místního poplatku za odvoz odpadu. " K problematickým místům stále patří Nemilany, Nedvězí, Nové Dvory či lokalita mezi Chválkovicemi a Samotiškami," uvedla již dříve vedoucí oddělení péče o prostředí OŽP Jana Matzenauerová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí