zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V kauze stožáru u Hrutkova zatím nepadlo poslední slovo

26.10.2004
Obecné
V kauze stožáru u Hrutkova zatím nepadlo poslední slovo

Krajský úřad Jihočeského kraje zrušil rozhodnutí Městského úřadu v Jindřichově Hradci o stavbě 45 metrů vysokého stožáru u obce Hrutkov

 

Minulý týden zrušil odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihočeského kraje v odvolacím řízení rozhodnutí Městského úřadu v Jindřichově Hradci o souhlasu se stavbou 45 metrů vysokého stožáru u obce Hrutkov. Jednalo se zde o plánovanou výměnu stávajícího 25-ti metrového stožáru za podstatně vyšší vysílač pro společnost Český Mobil a.s.. Ekologická sdružení CALLA, Děti Země, ZO ČSOP Jindřichův Hradec a Jihočeské matky se obávaly o další zbytečné narušení krajinného rázu a proto požádaly o vypracování odborného krajinářského hodnocení záměru. „Závěr tohoto hodnocení vypracovaného pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny v Českých Budějovicích potvrdilo náš názor, že zvýšení stožáru naruší krajinný ráz oblasti. I přes toto stanovisko Městský úřad se stavbou souhlasil a proto jsme se odvolali“ uvádí Zdeněk Čihák z Klubu Dětí Země Bohumilice.

 

Nyní se celá kauza vrací zpět do Jindřichova Hradce. „Doufáme, že Městský úřad vezme na vědomí posudek odborníků z AOPaK a svůj postoj přehodnotí. Jsme přesvědčeni, že ke kvalitnímu pokrytí oblasti signálem GSM postačí i nižší výška stožáru. V tom nás utvrzují i mapy pokrytí při různých výškách stožáru, které jsme si vyžádali od investora“ dodává Čihák.

 

 

Sdílení již postavených stožárů a koordinovaná výstavba nových stožárů patří mezi nejožehavější otázky pro budoucí tvář naší krajiny a zároveň je hlavní náplní činnosti Klubu Dětí Země Bohumilice. „Účastí v povolovacích řízeních se snažíme minimalizovat škody, které v důsledku staveb vysílačů vznikají na krajině“ uzavírá Čihák.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí