zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město chce využít teplo Země

27.10.2004
Obecné
Město chce využít teplo Země
Litoměřice - Až na jednu miliardu korun by mohla přijít realizace projektu na využití geotermální energie, který na konferenci v Karlových Varech představil starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Jestliže by se podařilo ambiciózní záměr uskutečnit, Litoměřice by se staly průkopnickým městem v celé východní Evropě ve využití geotermální energie. Město až dosud své plány pečlivě tajilo, v tajnosti probíhaly i schůzky se zástupci Světové banky, která by se na financování projektu podílela.
Podle předběžných předpokladů by se tepelná energie z nitra Země získávala takzvanou metodou Hot dry rock - horká suchá skála, vyvinutou v americkém Los Alamos. Teplo by se získalo za pomocí několika vrtů hlubokých až 5 tisíc metrů. Očekávaná teplota v této hloubce by měla dosahovat hodnoty kolem 140 stupňů Celsia. Už běžný geologický průzkum prozradil, že okolí Litoměřic skýtá velmi vhodné geologické prostředí pro realizaci záměru. "Vytápění bytů, termální koupaliště, fotbalové hřiště s vyhřívaným trávníkem, vytápění skleníků," naznačuje svou vizi o využití absolutně čisté, ekologické energie litoměřický starosta Ladislav Chlupáč. Podle něj by výkon zařízení dosahoval až 15 megawattů tepelného výkonu a další 4 megawatty výkonu elektrického, což by například stačilo na pokrytí veškeré spotřeby teplé vody celého města během letního období. Dalším nezanedbatelným přínosem by mohlo být, že díky ekologické energii by se značně zlepšila kvalita ovzduší v Litoměřicích. Město by tak dokonce mohlo vydělávat na prodeji emisních kvót - nevyčerpaných limitů emisí jiným znečišťovatelům.
Otcem velkolepého projektu je vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler. "Ta myšlenka je stará asi dva roky, ale intenzivně na ni pracujeme přibližně od dubna. Netroufal jsem si s tím již dříve před představitele města předstoupit, aniž bych měl všechno připravené. Mysleli by si, že jsem se zbláznil a vlastně bych se jim ani nemohl divit," s úsměvem popisuje Gryndler. Jak říká, dnes už se projekt slibně rozvíjí. Probíhají jednání s ministerstvy, dokonce i se zástupci Světové banky. On sám spolu s představiteli města, našimi předními geology a geofyziky absolvoval několik zahraničních stáží ve vyspělé Západní Evropě, kde se podobná metoda využívá. "Například v rakouském Altheimu, kde stejný projekt již funguje, je pomocí geotermální energie vytápěno 80 procent domácností. Nejedná se o žádnou velkou stavbu. Samotná teplárna spolu s elektrárnou vypadá jako rodinný domek," charakterizuje revoluční zdroj ekologické energie Gryndler.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí