zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aby jaderný odpad už nestrašil

29.10.2004
Odpady
Příroda
Aby jaderný odpad už nestrašil

Grantová agentura České republiky ocenila 21. září v budově Akademie věd ČR za přítomnosti odborníků a zástupců médií řešitele tří výzkumných projektů, jejichž vědecké výsledky byly odbornými orgány agentury ohodnoceny jako vynikající.

Ceny předsedy Grantové agentury ČR za rok 2004 předal zástupcům výzkumných týmů osobně předseda prof. MUDr. Josef Syka, DrSc. Ocenění doprovází i finanční odměna ve výši
100 000 Kč.

První projekt – Zdokonalená dikarbollidová extrakční technologie pro izolaci b7Cs, 90Sr a trojmocných elementů z jaderných odpadů – řešil tým Ústavu jaderného výzkumu, a. s., v Řeži u Prahy v čele s doc. Ing. Jiřím Raisem, CSc. Jedná se o elegantní řešení likvidace jaderného odpadu (v době, kdy se lidé obávají ukládání odpadu do geologických formací ve svých lokalitách), což je téma, které má v Ústavu jaderného výzkumu a Ústavu anorganické chemie už dlouhou tradici. Už v 70. letech byla pracovníky těchto ústavů společně nalezena a patentována látka pro separační vodné procesy – dikarbollidový anion. V praxi se používá v Rusku, plánuje se jeho použití v USA. „Zdokonalená dikarbollidová extrakční technologie představuje třetí cestu likvidace jaderných odpadů a my jsme pracovali na vhodné modifikaci tohoto procesu, což je náhrada původních toxických rozpouštěděl za netoxické varianty a různé deriváty dikarbollidů. Tyto varianty mohou být v budoucnu výhodné a je nyní třeba je rozvinout do technologického měřítka,“ řekl doc. Ing. Jiří Rais, CSc.

Druhý projekt – Geometrická analýza na Banachových prostorech – je dílem doc. RNDr. Mariana Fabiana, DrSc., z Matematického ústavu AV ČR a jeho spolupracovníka dr. Petra Hájka, DrSc., který cenu osobně převzal. „Teorie Banachových prostorů byla vytvořena polským matematikem Stefanem Banachem už ve 30. letech 20. století. Nám se podařilo určitým způsobem dovršit teorii tříd těchto prostorů tím, že jsme charakterizovali geometrické vlastnosti těles uvnitř těchto prostorů pomocí topologických či strukturních vlastností. Zkoumali jsme také vlastnosti hladkých funkcí na Banachových prostorech a zobecnili některé klasické věty této teorie. Výzkum má význam i pro kvantovou mechaniku a řešení diferenciálních rovnic,“ přiblížil tuto práci Petr Hájek, který v dalším svém exposé ocenil přístup Akademie věd ČR a Grantové agentury ČR vůči financování vědy a výzkumu. „Tyto dvě instituce se snaží problémy řešit a pomáhat nám, ale stát se k nám otáčí zády. Řekl bych, že stát na to prostě kašle,“ prohlásil ambiciózní matematik a uvedl případ svého talentovaného studenta, který nastoupil jako asistent na vysoké škole s nástupním platem 12 000 hrubého a nemá ani na to, aby si zaplatil pronájem bytu nebo podnájem.

Třetí projekt – Úloha epigenetických faktorů v regulaci genové exprese u vyšších rostlin – představil jeden z jeho řešitelů RNDr. Aleš Kovařík, CSc., z Biofyzikálního ústavu AV ČR (jeho partnerem byl RNDr. Antonín Holý, DrSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR). Tento objev vzbudí rovněž velkou pozornost, protože vědcům se zřejmě podařilo identifikovat nový mechanismus regulace exprese mnohakopiových genových rodin, který je založen výhradně na struktuře DNA, její epigenetické modifikaci a transkripci. Zjistili obrannou reakci genomu na cizorodou DNA. Podle konkrétních pokusů je po 12 generacích transgen stále přítomen, ale stane se neaktivním. Je to cesta k bezpečnějším geneticky modifikovaným organismům.

Autor: Pavel Skramlík  

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí