zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda nevyhlásila ptačí území, hrozí sankce od EU

01.11.2004
Příroda
Vláda nevyhlásila ptačí území, hrozí sankce od EU
Vláda vystavuje republiku hrozbě sankce od Evropského soudního dvora. Ve středu totiž kabinet kvůli plánované výstavbě průmyslové zóny Dolní Lutyně nedaleko Ostravy nevyhlásila v této lokalitě chráněné ptačí území, které se mělo stát součástí evropské soustavy chráněných oblastí Natura 2000.
Z výkladu evropských směrnic přitom vyplývá, že ptačí oblasti se musí vyhlašovat výhradně na základě odborných ornitologických kritérií. Ekonomické zájmy se nesmí brát v úvahu. To už poznalo například Španělsko, které podle Evropského soudního dvoru porušilo evropskou směrnici tím, že na území vhodném pro vyhlášení ptačí oblasti nechalo postavit silnici. Spor s Evropskou komisí prohrálo i Německo, Rakousko či Holandsko.
"Vláda dala přednost průmyslové zóně před ochranou území evropského významu. To se může stát jen v Česku. Nejbližším krokem bude podání stížnosti Evropské komisi na postup české vlády," oznámil Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika.
V okolí Dolní Lutyně žije například vzácný dravec moták pochop, který loví v místech, kde by měla průmyslová zóna stát.
"Ať se ptačí oblasti vyhlašují tam, kde ptáci skutečně žijí, někde v Beskydech," řekl ještě před jednáním vlády Martin Pecina, náměstek ministra průmyslu. Ministerstvo průmyslu a pro místní rozvoj spolu s Moravsko-slezským krajem však požadovaly pouze to, aby se ptačí oblast u Ostravy pouze zmenšila o plánovanou průmyslovou zónu, která by měla nabídnout několik tisíc nových pracovních míst.
Kabinet nakonec rozhodl, že žádná ptačí oblast nevnikne, a uložil Ministerstvu životního prostředí najít jiné řešení. Vláda nevzala ohled ani na dvě petice s více než 2800 podpisy, které protestovaly proti výstavbě průmyslové zóny na úkor ochrany přírody.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí