zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fond vymáhá milióny za plynofikaci

01.11.2004
Obecné
Fond vymáhá milióny za plynofikaci
Státní fond životního prostředí bude po deseti obcích vymáhat více než dvacet miliónů korun, které jim poskytl na plynofikaci. Obce totiž nesplnily základní podmínku dotace - minimální počet připojených domácností.
Fond sice nesdělil, po jakých radnicích požaduje navrácení peněz, podle zjištění HN bude nejspíš na seznamu například Benecko na Jilemnicku. "Nepřijdeme jen o celkovou dotaci 2,8 miliónu korun, ale čekám i pokutu," řekl tamní starosta Jaroslav Mejsnar.
V Benecku stejně jako v jiných obcích se původně chtěla k plynu připojit většina domácností. Jenže jak plyn zdražoval, zájemců ubývalo a lidé raději zůstali u levnějšího uhlí. Fond při přidělování dotace nejprve požadoval, aby se k plynu připojilo devadesát procent domů v obci, asi před rokem tuto hranici snížil na padesát procent. Ani měkčí podmínky však některé obce nedokáží splnit.
"Vinu přičítám osmdesáti domácnostem, které se k plynofikaci původně přihlásily, a teď ji odmítají," řekl Vlastimil Machů, starosta severočeských Brantic. Předpokládá, že fondu bude muset vrátit pět miliónů korun.
Některé obce, aby mohly státu dotaci vrátit, se nejspíš budou muset zadlužit. Peníze od fondu totiž mnohdy už utratily za plynová potrubí, na která se pak ovšem lidé odmítli připojit.
Ministerstvo životního prostředí se zatím problémem s vracením dotací na plynofikaci nezabývalo. "Pokud se ale ukáže, že jde o celoplošný jev, sestavíme spolu se Státním fondem životního prostředí pracovní komisi, která bude hledat možná řešení," řekla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.
Fond životního prostředí odhaduje, že podmínky dotace nedokáží splnit desítky obcí. Přesto pokládá plynofikaci za úspěšnou, protože pomohla vyčistit ovzduší v mnoha obcích.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
11. 2019
19.11.2019 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
19
11. 2019
19.11.2019 - Konference
Praha
INISOFT s.r.o.
20
11. 2019
20.11.2019 - Seminář, školení
Brno, ApS Brno s.r.o.
21
11. 2019
21.11.2019 - Seminář, školení
Hotel TRIM Pardubice
Český spolek pro péči o životní prostředí
26
11. 2019
26.11.2019 - Seminář, školení
Praha, Státní zdravotní ústav, budova č. 11, velká posluchárna
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí