zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Monitorování pohybu polutantů

04.11.2004
Ovzduší
Chemické látky
Monitorování pohybu polutantů
Létající laboratoře budou monitorovat pohyb polutantů přes Atlantický oceán ze Severní Ameriky do Evropy. Šestitýdenní studie mezinárodního týmu přibližně jednoho sta vědců použije pět letadel DC-8 ke studiu pohybu vzduchových mas znečištěných polutanty produkovanými na východním pobřeží USA. Cílem studie je jednak porozumění chemických interakcí, které se odehrávají ve znečištěné atmosféře, a jak tyto polutanty (jako např. aerosoly, volné radikály a ozon) mohou při transportu z jednoho kontinentu na druhý ovlivňovat klimatické změny a zdravotní podmínky.

Cesta znečištěných vzduchových mas z východního pobřeží USA do Evropy trvá přibližně pět dní. Ke hlavnímu znečištění vzduchových mas dochází v období klidného a stálého počasí. Jestliže však dojde ke změnám počasí začnou se znečištěné vzduchové masy pohybovat směrem od dolních vrstev atmosféry k horním a větry je začnou vytlačovat směrem do Evropy.

Výzkumná letadla budou měřit rovněž velikost aerosolových částic a chemické složení neviditelných mraků, přičemž bude využito předpovědí počasí a počítačových modelů. K monitoringu transportu polutantů budou využity rovněž satelity, které však nebudou podávat detailní informaci o chemii polutantů. Znečištění polutanty není lokální problém, protože např. prach z Afriky může být transportován do Severní Ameriky a naopak polutanty z USA mohou přispívat ke tvorbě evropského smogu.

Během vlny letních veder v roce 2003 zemřelo ve Velké Británii o více než 2000 osob než je obvyklé, přičemž 21-38 % těchto úmrtí bylo přisuzováno zvýšenému obsahu atmosférických škodlivin v ovzduší.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí