zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Diamantové povlaky čistí odpadní vody

05.11.2004
Voda
Diamantové povlaky čistí odpadní vody
Z výroby dřevotřískových desek MDF odpadají vody s vysokou biologickou spotřebou kyslíku (BSK5) až 50 000 mg/l, navíc je přítomen vysoký obsah iontů vápníku (až 4102 mg/l), hořčíku (až 896 mg/l), sodíku (až 1810 mg/l) a draslíku (až 1069 mg.l). Recyklace vod tohoto složení je technicky a ekonomicky značně náročná.

Pro elektrochemickou techniku čištění navrhla německá firma Condias GmbH v Itzehoe čištění procesem EAOP (Electrochemical Advanced Oxidation Process), spočívající v elektrolýze vody za vysokého přepětí na vysoce vodivém povrchu elektrod s diamantovými povlaky DiaChem o ploše až 1000 x 500 mm2. Účinkem kyslíku ve "stavu zrodu", vyvíjeného na elektrodách proudovou hustotou 60 mA.cm-2, dochází ke snížení obsahu organických látek pod 5 % původního obsahu.

Elektrickým množstvím 200 Ah pak dochází k jejich téměř úplné likvidaci.

Druhý případ ukazuje užití EAOP při recyklaci oplachových vod obsahujících 1,6 g/l glykoletheru. Tato voda s nižší BSK kolem 4200 mg/l, vyžaduje však proudovou hustotu od 100 do 20 mA.cm2 a výkon ca. 22 Ah do úplného vyčištění. V průběhu procesu upravovaná proudová hustota potlačuje vznik pro oxidaci organických látek nepotřebných oxidantů (OH- radikálů s krátkou životností), jimiž se snižuje výkon procesu.

Výhodou diamantových povlaků je, že lépe snáší vyšší přepětí a změny polarizace každých 15 min v průběhu děje, jimiž se brání usazování nevodivých vápenatých úsad na povrchu elektrod, které může proces oxidace zcela zastavit. Povlak je pro úsady i méně smáčivý. S použitím diamantových povlaků se zvyšuje účinnost oxidace polutantů na více než 90 %.

Technika ověřená v poloprovozním měřítku se připravuje firmou Condias a jejími průmyslovými partnery k nasazení do provozu.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí