zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZELENÍ PŘEŠLI NA ZELENOU ENERGII

05.11.2004
Obecné
ZELENÍ PŘEŠLI NA ZELENOU ENERGII

Strana zelených ve své pražské kanceláři přešla na ekologickou elektřinu. Chce jít příkladem úřadům v Praze, kde si díky nabídce pražské energetiky mohou lidé objednat ekologicky šetrnější provoz – energii z obnovitelných zdrojů.

Cena ekologičtější elektřiny je jen o 0,10 Kč/kWh vyšší.  Ukazuje se tak, že argumentace o několikanásobných cenách obnovitelných zdrojů energie, které jsou normálním lidem ekonomicky nedostupné, je mýtem. 

Možnost používat ekologickou elektřinu mají dnes zatím jen občané Prahy a Plzně. V ostatních krajích budou moci občané přejít na ekologickou elektřinu až v lednu 2006, kdy bude plně liberalizován trh s elektřinou a každý si bude moci vybrat takového dodavatele, který ekologickou elektřinu nabízí.

"Ozelenění" úřadů je i jedním z témat kandidáta do Senátu Strany zelených Jaromíra Štětiny: „Přejít na ekologické zdroje elektřiny mohou všechny pražské instituce včetně Senátu. V tomto případě nejde jen o symbolické gesto - změna přístupu státních institucí může vyvolat skutečnou změnu ve společnosti.“

Předseda Strany zelených Jan Beránek k možnosti odběru „zelené elektřiny“ řekl: „Můžeme se nechat inspirovat Evropou – Evropská komise v srpnu 2004 odhadovala, že přechodem evropských úřadů na ekologickou elektřinu by se ročně ušetřilo 60 milionů tun kysličníku uhličitého, což je celá pětina závazku podle Kjótského protokolu.“

Možností jak se chovat šetrněji k přírodě doma i v práci je hned několik: vedle odběru ekologické elektřiny je to používání recyklovaného papíru, výrobků ze dřeva certifikovaného systémem FSC či nákupem potravin z produkce ekologického zemědělství.

Kontakt:
Jana Ulbrychová, tel.. 724 321 845
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí